Bilişim 23 AĞUSTOS 2011 / 15:24

6 aylık karanlığın ardından Libya internete yeniden "Merhaba" dedi

Libya internete yeniden "Merhaba" dedi

Libya’da internet bağlantıları, altı aylık kesintinin ardından yavaş yavaş geri geliyor. Devlete ait internet servis sağlayıcısının internet sitesinde yer alan mesajında ‘Libya, tek kabile’ yazdı. Ancak yerel halk, bağlantının sürekli gelip gitmesinden dolayı şikayetçi.

Libya’da internet trafiği Mart başında neredeyse tamamen kesilmişti. Bu tükenişin sebebi ise, Kaddafi hükümetinin ülkedeki çekişmeleri önleme çabasıydı.

Tripoli kuşatma altındayken ve asiler adım adım ilerlerken, yetkililerin internet bağlantıları üstündeki boğucu hakimiyeti gevşemeye başladı. 22 Ağustos itibariyle hem Google’ın web analitiği, hem de Akamai’nin net izleme servisi Libya kaynaklı internet trafiğinde bir artış gösterdi. Böylece ülkedeki internet sessizliğinin bozulduğu anlaşıldı.

Akamai yetkililerine göre, gün içinde tekrar bakıldığında azalmasına rağmen, 22 Ağustos’ta internet aktivitesi neredeyse yüzde 500 artış sergiledi. Uzmanlara göre, Libya’nın Sınır Giriş Protokolü (BGP) dolaşımı kademeli olarak bastırıldı. Bu da ülkenin kendi iç ağlarının internetten kaybolmasını sağladı.

BGP’ler daha sonra onarılsa da, yerel ADSL genişbant bağlantıları erişilemez oldu. Web izleme şirketlerine göre, internet bağlantısını yeniden ayağa kaldırmak için ülkede tam neler olup bittiğini bilmek çok zor.

Ancak görünüşe göre, Libyalılar yeni onarılan bağlantılarını kullanmakta çok istekli. Libya Gençlik Hareketi gibi gruplar, gönderdikleri Twitter mesajlarında Kaddafi güçlerine karşı atılan adımları anlatmaya devam ediyor.