Bilişim 10 NİSAN 2015 / 13:42

4G ihale süreci başlıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından gerçekleştirilecek 4G lisans ihalesinin tarihi belli oldu. İhale, 26 Mayıs Salı günü Ankara'da gerçekleştirilecek. BTK'nın Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, ihale sonucunda verilecek yetkilendirmenin konusu, ilgili mevzuat hükümleri ve Sayısı Sınırlandırılmış Kullanım Hakkı Yetki Belgesi kapsamında IMT (Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) hizmet ve altyapılarına ilişkin mobil elektronik haberleşme şebekesinin kurulması, geliştirilmesi, işletilmesi ve şebekenin yetkilendirme süresi sonunda BTK veya BTK'nın göstereceği kuruluşa çalışır vaziyette ve bedelsiz devredilecek.

İhalede, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekansları için, toplam 20 ayrı bant genişliğinde satış yapılacak. Toplam bant genişliği 390,4 MHz olacak. İhalenin toplam asgari bedeli ise 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 avro olarak belirlendi.

Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO’su Erkan Akdemir ihale sürecini şu cümlelerle değerlendirdi:

"Türk Telekom Grubu olarak, 81 ile yayılan 193 bin km’lik fiber altyapımız ile mobil şebekelerin iletişim ihtiyaçlarını bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de karşılamayı mümkün kılacak kapasiteye sahibiz. Dünyanın çevresini 5 kez dolaşacak uzunluğa sahip fiber altyapımızın, Türkiye’ye 4G hizmetlerini sunmak üzere üstlendiği hayati rolün farkındayız ve yatırımlarımızla gurur duyuyoruz.

Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilgi toplumuna dönüşme sürecinde 4G çok kritik bir rol oynuyor. 4G teknolojisinin etkileri eğitimden sağlığa, eğlenceden e-ticarete her alanda kendini gösterecek. 4G ile artan mobil internet hızları ve gündeme gelecek yeni teknolojiler, kullandığımız pekçok hizmetin bir adım sonrasını hayal etmemize imkan verecek. LTE ile sunulan daha fazla kapasite ve hız eşliğinde yepyeni bir deneyim yaşayacağız."
ETİKETLER : 4 G 4G ihale BTK ihale süreci
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun