Bilişim 06 TEMMUZ 2012 / 13:19

41 megapiksellik Bahamut: Nokia 808 PureView Türkiye'ye geliyor

41 megapiksel Nokia 808 PureView Türkiye'ye geliyor

Nokia'nın 41 megapiksel çözünürlüğünde optik algılayıcıya sahip görüntüleme odaklı telefonu Nokia 808 PureView, 12 Temmuz'da Türkiye'de satışa sunuluyor. Telefonun bu pikselleri efektif olarak kullanma konusunda gösterdiği yaratıcı yaklaşımlar da ayrıca dikkat çekici.Nokia, uzun zamandır cep telefonu kameralarında karşımıza çıkan en büyük gelişimi simgeleyen yeni PureView görüntüleme teknolojisine sahip ilk ürünü Nokia 808 PureView modelini düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. Toplantıda Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan ve Nokia Ürün Müdürü Ali Mutlu Direk aygıtın yeni yeteneklerini aktarırken, toplantıya katılan usta fotoğrafçı Faruk Akbaş da ürüne dair deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

"Mobil görüntülemede kuralları baştan yazdık"

Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek Uyansoy İcan, Nokia 808 ve Pureview teknolojisi hakkında şunları söyledi:


[caption id="attachment_53420" align="alignleft" width="199" caption="Nokia Türkiye Ülke Müdürü Çiçek Uyansoy İcan"][/caption]

“Nokia 808 PureView tüm dünyada oldukça ses getiren ve merakla beklenen bir ürün. Nokia 808 PureView ile akıllı telefonlarda görüntüleme teknolojileri alanında çıtayı yükseltiyoruz.

Bugün 41 megapiksellik PureView teknolojimizle akıllı telefonlarda ve kameralarda oyunun kurallarını baştan yazdık. Yeni kamera teknolojisiyle birlikte kamera arayüzümüz de yeniden tasarlandı. Beyaz dengesinden parlamaya, görüntü doygunluğundan geniş diyafram açıklığına kompakt kameralarda bulabileceğiniz tüm seçenekler Nokia 808 Pureview’da var.

Nokia’da inovasyona verdiğimiz öneme paralel olarak tüketicilere daha iyi ve daha farklı seçenekler sunmaya devam ediyoruz.”

Daha sonra PureView teknolojisinin detaylarını anlatmak üzere Nokia Türkiye Ürün Müdürü Ali Mutlu Direk sahneye geldi.

Ali Mutlu Direk, öncelikle Nokia'nın görüntüleme alanında getirdiği yenilikleri sayarak söze başladı. "Kameranın cep telefonuyla buluştuğu ilk ürün olan Nokia 7650 bizim ürünümüzdü" dedi. "5 megapiksellik kameraya sahip ve HD video kaydı yapabilen Nokia N95, optik yakınlaştırma içeren Nokia N93 yine ilk olarak Nokia'nın bu alana getirdiği yenilikler. 2009 yılında ürettiğimiz Nokia N8 halen mobil görüntülemede rerefans olarak kabul ediliyor."

Ama ihtiyaçlar daha fazlasını gerektirince, bir sonraki adımı biraz büyük atmaya karar vermişler. Demişler ki "Megapiksel büyüsün tamam, ama megapikselin büyümesi tek başına yetmiyor. Ek piksellerin bize sunacağı fazladan bilgiyi neden görüntüyü iyileştirmek için kullanmayalım?"

Sonraki sayfada:
Peçete üzerindeki bir fikirden gerçeğe

Peçete üzerindeki bir fikirden gerçeğe

İlk olarak Nokia 808'de karşımıza çıkan PureView teknolojisinin temelleri, uydu görüntüleme sistemlerinin kulandığı netleştirme tekniklerinin verdiği ilhamla iki Nokia mühendisinin Japonya'da bir restoranda peçete üzerine çizdikleri bir fikirle başlamış.

Fikri, temel olarak büyük bir görüntü algılayıcısından gelen yoğun piksel bilgisini depolayıp, bu piksellerden gelen bilgiyi birleştirerek ve tek bir piksel üzerinde yeniden yorumlayarak daha doğru pikseller elde etmek şeklinde özetlemek mümkün.Demişler neden olmasın? 5 yıl boyunca bir yandan bu işin algoritmasını geliştirirken, bir yandan da fikri hayata geçirecek optik bileşenlerin cep telefonuna sığacak kadar küçülmesini beklemişler. Projenin üzerinde 50 kişi doğrudan çalışmış, 400 kişi bir şekilde ucundan tutmuş ve nihayet PureView adını verdikleri teknoloji ortaya çıkmış.

Sonuç? Az ışıkta bile yüksek performans, detaylara şaşırtıcı ölçüde odaklanabilme yeteneği, ve tüm bunların eşliğinde bugün bir cep telefonu üzerinde satın alabileceğiniz en iyi fotoğraf makinesi.

Nokia 808 PureView, Nokia Belle Feature Pack 1 sürümüyle birlikte gelen bir akıllı telefon. 1,3 GHz işlemciye, 4 inç AMOLED ekrana, 16 GB yerleşik hafızaya sahip. ÜZerinde Nokia Haritalar, Nokia Mağaza gibi Nokia'nın akıllı telefonlarında bulabileceğiniz tüm servisler yer alıyor. 12 Temmuz'da piyasaya çıkacak telefonun (artık telefon mu denir buna bilmem ki?) fiyatı 1.500 TL civarı olacak.

Burada aklınıza "Nokia Windows Phone yolunda ilerlerken, neden böyle önemli bir teknolojinin çıkışını Symbian üzerinde yaptı" gibi bir soru gelebilir. Ali Mutlu Direk, PureView'in 5 yıldır geliştirilme aşamasında olan bir teknoloji olduğu için başlangıçta bütün optimizasyonlarının Symbian işletim sistemine göre yapılmasından dolayı böyle bir tercih olduğunu söyledi. Ancak PureView'in Nokia 808'e özel bir teknoloji olmayacağını da eklemeyi ihmal etmedi.

Bu da demek oluyor ki önümüzdeki dönemde piyasaya çıkacak Windows 8 tabanlı telefonlar da dahil, Nokia'nın bundan sonraki modellerinde başlarda üst uç seviyelerde, sonra belki orta kademeye doğru PureView teknolojisiyle karşılaşmaya devam edeceğiz.

Sonraki sayfada:
"Neredeyse dSRL'dan vazgeçeceğim"

"Neredeyse dSLR'dan vazgeçeceğim"

Toplantının konukları arasında yer alan bir diğer isim de Belgesel ve Doğa Fotoğrafçısı Faruk Akbaş idi. Faruk Akbaş, ürünü önceden deneme imkanı bulan isimlerden biri. "Tam da boyun fıtığı tedavisi gördüğüm bir zamanda çok iyi geldi" dedi espiriyle karışık.Daha sonra bize ürünle yaşadığı deneyimi anlattı ve çektiği fotoğrafları paylaştı. Kimi yerde gölgelerden dem vurdu, bazı yerlerde renk doygunluğundan ve renk tonu ayrımından bahsetti, çok güneşli veya puslu havalarda aygıtın çekim performansının nasıl değiştiğini, alan derinliğine nasıl odaklandığını uzun uzun anlattı.

İşin ilginç tarafı, profesyonel bir fotoğrafçı olarak anlatım sırasında ara ara kendini "bu alet dSLR'a gerek bırakmamış" diyecek kadar kaptırmasıydı.Tabii ki böyle düşündüğü için değil, elindeki aygıtın gösterdiği performansın kendi beklentilerini ne ölçüde karşıladığını vurgulamak için.

Sonraki sayfada:
7 piksel birleşip bir mükemmel pikseli oluşturuyor

7 piksel birleşip bir mükemmel pikseli oluşturuyor

Nokia 808 PureView'in kalbini 41 megapiksellik yüksek çözünürlüklü görüntü algılayıcı, Carl Zeiss mercek ve Nokia’nın geliştirdiği oversampling teknolojisi oluşturuyor.

Dilerseniz telefonla herhangi bir oversampling, yani yeniden örnekleme olayına girmeden doğrudan 4:3 oranı için 38 megapiksel, 16:9 oranı için 34 megapiksel çekim yapabiliyorsunuz (görüntü algılayıcısı 41 megapiksel olmasına rağmen çekim sırasında yaşanan azalma kadrajın algılayıcının tamamına oturmamasından kaynaklanıyor).

Oversampling adı verilen olay ise kendi başına çok ilginç. Bu teknolojide fotoğraf önce tüm pikselleri kayıt altına alacak şekilde çekiliyor. Daha sonra fotoğraf boyutu 5 veya 8 megapiksel gibi standart boyutlara indirgenirken, 7 adet piksel üzerinde yer alan ışık ve renk bilgisinin ortalaması alınarak bu 7 piksel tek bir ana pikseli oluşturacak şekilde bir araya geliyor.

Dolayısıyla 5 megapiksel boyutunda çektiğiniz fotoğrafları oluşturan her bir pikselin sahip olduğu renk ve ışık, aslında 7 ayrı pikselden alınan ölçümleri üzerinde taşıyor..

Aşağıdaki video sayesinde bu sürecin nasıl olduğunu gözünüzün önünde daha kolay canlandırabilirsiniz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8ggcDH-uJW0[/youtube]

Bu sayede standart çözünürlüklerde dahi netlikten ödün vermeden yakınlaştırma yapmak ve detaylara odaklanmak mümkün olabiliyor.

Nokia 808 PureView, yine üzerindeki dev görüntü algılayıcısı sayesinde çekim sırasında kayıpsız 4 kat yakınlaştırma yapabileceğiniz 1080p Full HD video kaydı özelliği sunuyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Yi46NWwxHoQ[/youtube]

Ses kaydı konusu da Nokia Rich Recording teknolojisiyle çözülmüş. Rich Recording, daha önce ek bir mikrofonla elde edilebilen CD kalitesinde ses kaydını kutudan çıktığı anda kullanıcısıyla buluşturuyor.

Bunun da nasıl bir şey olduğunu aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p8RHQC0eS_k[/youtube]

Nokia 808 PureView, ayrıca herhangi bir stereo ses içeriğini herhangi bir kulaklıkta surround ses deneyimine dönüştüren özel Dolby Kulaklık ve 5.1 kanal surround ses için Dolby Digital Plus teknolojisini de barındırıyor.

Fırsat bulduğumuz anda Nokia 808 PureView kullanarak kendi çektiğimiz fotoğraf ve videoları da sizlerle paylaşacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun