Bilişim 31 MART 2016 / 11:37

4.5G için geri sayım başladı

4.5G bağlantısına yarın itibarıyle geçiş yapılacak. Operatörler yeni nesil bağlantı modeli için hazırlıklarını tamamlarken, konuyla ilgili meraklı bekleyiş başladı.

Küresel çapta 4G olarak adlandırılan ama ülkemizde 5G için basamak görevi göreceği ifade edilen 4.5G bağlantıya geçiş için geri sayım başladı. Yeni nesi bağlantıyla beraber mobil cihazlar üzerinden internet üzerinde gezmek hatrı sayılır bir şekilde hızlanacağı gibi kullanıcılar birçok avantajın da sahibi olacaklar. 

Operatörlerin yeni bağlantıya yönelik paketleri yer alsa da, kullanıcılardan şu ana kadar gelen geri dönüşler açıklanan paketlerin kotalarının, 4.5G bağlantısının sağlayağı hızla birlikte çabuk bir şekilde tükeneceği ve limit aşımına bağlı yüklü faturalarla karşılaşılacağı endişesini taşıyor. 4.5G'nin ilerleyen süreçte oturmasıyla birlikte açıklanacak geniş kotalı paketler ile birlikte kullanıcıların bu noktadaki endişesi giderilebilir. 

Ülkemizde yeni nesil LTE olarak geçen "LTE Advanced" sürümü ile yeni bağlantı modeline geçiş yapılacak. 4.5G'nin sağlayacağı avantajlar uzun süredir konuşuluyor olsa da, yine de belli başlı bir kaç avantajdan söz etmek de yarar var. Yeni bağlantıyla birlikte mobil cihazların internet erişimi için daha büyük bant genişlikleri ve yüksek hızlar sunulacak. Bu sayede kullanıcılar mesajlaşma, indirme, görüntülü görüşme, çevrimiçi yayın gibi bileşenlerden çok daha verimli bir şekilde faydalanacak. 

4.5G'ye geçiş yapabilmek için kullanıcıların 4.5G uyumlu SIM kart ve yine 4.5G uyumlu telefon kullanmaları gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun