Bilişim 08 MAYIS 2012 / 14:17

3D teknolojileriyle kampüsler bambaşka bir boyuta taşınıyor

Dassault Systèmes bünyesinde faaliyetini sürdüren 3DS Akademi, farklı ülkelerden akademisyen ve öğrencilerin bir araya geldiği sanal kampüsle eğitimde sınırları ortadan kaldırıyor. Son açıklanan rakamlara göre dünyada her yıl yaklaşık bir milyon yeni mühendis adayı üniversitelerden mezun olmakla birlikte, farklı sektörlerin ve şirketlerin açıklamalarına bakılırsa gerçek ihtiyaç 2 milyondan fazla. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler açısından bu aradaki fark büyük önem taşıyor.

Bu gerçekten yola çıkan 3 boyutlu teknolojilerin uzmanı Dassault Systèmes (DS), öğrenciler ve eğitmenler için oluşturduğu 3DS Akademi ile uzun zamandır 3 boyutlu teknoloji ve çözümlerini eğitim sistemine uyguluyor.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimine yönelik yenilikçi çözümler üreten Dassault Systèmes’in odağında mühendislik fakülteleri yer alıyor. Özellikle geleceğin mühendislerini yetiştirmek için kullanılan PLM Akademi çözümleri bugün, Amerika’dan Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya kadar uzanan geniş coğrafyada ve birbirinden farklı üniversitelerde milyonlarca öğrenciyi, 3 boyutlu bir ortamda buluşturuyor.

Dassault Systèmes’in 3DS Akademi bünyesindeki yeniliklerin başında küresel bir sanal kampüs olarak işlev gören “DS Kampüs” yer alıyor. Bu 3 boyutlu çevrimiçi platformda, mühendislik öğrencilerinin kullanabileceği en başarılı çalışmalar, eğitim materyalleri, tartışma forumları, 3 boyutlu, zengin içerikli tezler ve raporlar yer alıyor.

ODTÜ ve İTÜ'de kullanılıyor

Türkiye’de ODTU ve İTÜ’nün de içinde yer aldığı 3DS Akademi topluluğuyla ilgili olarak konuşan Küresel Eğitim ve PLM Akademi Direktörü Xavier Fouger, bu sistemin Türkiye’deki bir öğrencinin Torino ya da Hindistan’daki bir akademisyenle, 3 boyutlu bir ortamda işbirliği oluşturabilmesini mümkün kıldığını açıklıyor.

Dassault Systèmes’in başta CATIA olmak üzere tüm çözümlerinin eğitim sisteminin farklı seviyelerinde mucizeler yarattığının altını çizen Fouger, “3DS Akademi tarafından oluşturulan DS Kampüs, geleceğin mühendis ve teknisyenlerini yetiştirmekte büyük ve yenilikçi bir adım. Bu küresel sanal kampüs, diğer hizmetlerinin yanı sıra akademisyen ve öğrencilere PLM yazılım becerilerini artırmak konusunda da yardımcı oluyor. Ücretsiz çevrimiçi video eğitim materyallerinin yer aldığı bu oluşum, aynı zamanda öğrenciler için sponsorlar, tartışma forumları, projeler ve uluslararası işbirlikleri sağlıyor” diyor.

PLM ve 3D teknolojilerinin inanılmaz hızda ilerlediğini söyleyen Fouger, “DS Kampüs gibi oluşumlar sayesinde, dünyanın hangi ülkesinde olursanız olun, bu değişimlere ayak uydurmanız mümkün oluyor. 3DS Akademi, öğrencilere ve akademisyenlere uluslararası paylaşım ve değişim platformu sağlayarak, farklı ülkelerden eğitim kurumlarının 3 boyutlu bir ortamda işbirlikleri oluşturmalarına fırsat sağlıyor” diye konuşuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun