Bilişim 15 MAYIS 2014 / 11:02

3 kat hızlı veri aktarımıyla kesintisiz video izlemek mümkün

Kesintisiz video izlemek, çoklu medya kullanımı imkansız değil. 802.11ac teknolojisinin sağladığı 3 kat daha hızlı veri aktarımı ile kör noktalar hayatımızdan silinecek. 

Kablosuz ağ teknolojilerinde yeni bir teknoloji olan ve veri aktarım hızında çok ciddi bir farklılık sağlayan 802.11ac teknolojisi, geniş kapsama gücü ve geliştirilmiş ağ kararlılığıyla iş yerlerinde ve ev eğlence anlayışında benzersiz avantajlar sunuyor. 802.11n’den üç kat daha hızlı olan 802.11ac, daha hızlı ve yüksek kalitede veri aktarımı ile birlikte daha kararlı bir ağ mimarisine ulaşılmasını sağlıyor. 802.11ac ayrıca çok daha geniş kapsama gücüyle evlerdeki kör noktaların da artık internet bağlantısıyla tanışmasını mümkün kılıyor.Sektördeki eğilim ve gelişmeleri takip ederek kullanıcılarını en son teknolojiler ile buluşturan ZyXEL, 802.11ac teknolojisine sahip NBG6716 ve VMG8924 ürünleri ile dikkat çekiyor.

 Kör nokta

802.11b gibi eski teknolojiler, düşük bir bant genişliğine sahip oldukları için zayıf bağlantı kalitesi sorunlarına neden olabiliyor. Bu teknolojiyle tek seferde birden fazla medya akışı gerçekleştirildiğinde videolar donuyor, ses bağlantıları kopuk bir şekilde sunulmak zorunda kalınıyor. Ancak 802.11ac, sağladığı 1Gbps’ye varan veri aktarım hızıyla bu sorunların üstesinden gelebiliyor. Bu yeni teknoloji, öncülü 802.11n’den üç kat daha hızlı.

Mobil cihazlar için dost bir teknoloji

802.11ac teknolojisinin bir diğer faydası, geniş kapsama alanı sunuyor olması. Şimdiye dek yayınlanan tüm kablosuz standartları destekleyen bu teknoloji, mobil cihazlar için dost bir teknoloji. 802.11ac kablosuz erişim noktası ürünlerinde anten sayısının fazla olması sayesinde ev içi kapsama gücü ve kalitesi artıyor ve eskiden “kör nokta” olarak tarif edilen alanlar bu yeni teknolojiyle birlikte kapsama alanına dahil edilebiliyor. Böylece örneğin tablet cihazla video görüşme yapılırken bağlantı sorunları yaşanmıyor. 802.11ac’de mobil kullanıcıları sevindirecek bir diğer yenilikse daha uzun bir pil ömrü sunabilmesi. 802.11ac kablosuz erişim noktasının radyo vericisi, çok daha kısa sürede daha fazla veri aktarımı sağlayabildiği için aktarım sonrasında mobil cihazın bekleme/uyku süresi artmış oluyor. Böylece mobil kullanıcılar, aynı gücü harcayarak daha fazla veri aktarımı gerçekleştirebildikleri için cihazlarının pil ömürleri de uzamış oluyor. Bu teknolojiden faydalanan kullanıcılar, daha önce hiç deneyimlemedikleri HD kalitede çoklu akış hizmetlerinden, minimum bağlantı sorunları ve en geniş kapsama gücüyle yararlanabiliyorlar.

Video izlerken donma ve bekleme sorunları mazide kaldı

802.11ac ile sunulan yüksek hızlar sayesinde online video izleyen kişilerin en büyük problemi olan videonun dolmasını beklemek, artık tarihe karışıyor. Daha yavaş bağlantı hızlarında video izleyebilmek için videonun donmadan izlenebilmesi için önce ön belleğe alınması gerekiyordu. 802.11ac teknolojisindeki eşsiz hızlı veri aktarım özelliği sayesinde yüksek kalitede video akışı için bile videonun ön belleğe alınmasını beklemek gerekmiyor. 802.11ac teknolojisi ile ağ bağlantılı televizyonlar, oyun konsolları, bilgisayarlar ve mobil cihazlarda donma ve bekleme sorunu olmadan HD kalitesinde video akışı kesintisiz sağlanabiliyor.
Yüksek frekans modülasyonu, oyun severlerin yanında…
802.11ac'nin sağladığı yüksek veri aktarım hızını; daha geniş radyo frekans spektrumu, daha fazla anten ve yüksek frekans modülasyonu daha yüksek hıza ulaşılmasının yanında, daha kararlı bir ağ mimarisi sunuyor ve sinyal gücünün artmasıyla birlikte bağlantı kopma sorunlarını azaltıyor. Böylece evlerde kablosuz bağlantının esnekliğinden faydalanılırken, aynı zamanda kablolu bağlantının sunduğu hız ve kararlılık özelliklerinden de yararlanılmış olunuyor. 802.11ac’nin sunduğu kararlı ağ yapısı, özellikle sinyal gücünün yüksek ve sürekli olması gereken çevrimiçi müzik ve film servisleri için son derece önemli. Ayrıca bu kararlı mimari sayesinde çevrimiçi oyun severler de kendileri için çok önemli olan sinyal gecikmesi ve donma sorunlarından kurtulabiliyorlar.

Bu yeni teknoloji, tüm bu faydaları 802.11a, 802.11b ve 802.11n gibi Wi-Fi standartlarıyla uyumlu bir biçimde sunuyor. Daha eski teknolojiyi destekleyen cihazlara 5Ghz bant genişliği üzerinden bağlanılıyor. Böylece, söz konusu teknolojilerin kullandıkları 2.4Ghz spektrumunda enterferans sorunları minimuma inmiş oluyor. 802.11ac’nin sağladığı faydalardan tam olarak yararlanabilmek için ev eğlence sistemleri, PC’ler, tabletler ve akıllı telefonların güncellenmesi ve bu teknolojiyi destekleyen bir üst modellere geçiş yapılması gerekiyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun