Bilişim 23 KASIM 2015 / 13:45

3 boyutlu yazıcılar eğitim dünyasını bekliyor

Üretim alanında maliyetleri düşürmesi ve üretim hızını artırmasıyla bilinen 3D yazıcılara en az talep eğitim dünyasından geliyor.

3 boyutlu yazıcılar beraberinde getirdiği "bireysel üretim" kavramıyla yeni bir sanayi devriminin önemli bileşenleri arasında yer alıyor. Bir çok sektörde ve farklı alanda kendisine yer bulan 3 boyutlu yazıcılar, buna karşın eğitim dünyasından beklediği ilgiyi henüz görebilmiş değil. Öğrencilerin hayal gücünü geliştiren, kişisel, zihinsel ve mesleki gelişimi açısından son derece önemli olan 3 boyutlu yazıcılar, eğitim dünyası tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Son yılların en önemli buluşlarından birisi olan 3 boyutlu yazıcıların kullanımı dünya genelinde hızla yayılırken Türkiye’de istenilen seviyeye ulaşmadı. Tüm dünyada imalat sektörü başta olmak üzere sanayide, savunmada, eğitimde, sağlık ve inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, Türkiye’de ise sınırlı oranda sanayiciler tarafından kullanılıyor. Üretim alanında maliyetleri düşürmesi ve üretim hızını artırmasıyla bilinen 3 boyutlu yazıcılara en az talep eğitim dünyasından geliyor.

Üç boyutlu yazıcıda 3D4E markasını üreten EMESYS Genel Müdürü Hakan Ertan, Türkiye'de 3 boyutlu teknolojisine en hızlı uyum sağlayan kesimin sanayi çevreleri olduğunu belirterek, 3 boyutlu yazıcı konusunda dünyanın bir hayli gerisinde olan Türkiye’de bu tür yeniliklere öncelikli olarak eğitim kurumlarının uyum sağlaması gerektiğini söyledi.

Marifetleriyle insanları şaşırtan bu cihazların pahalı olacağı gibi bir ön yargı olduğunu ifade eden Hakan Ertan, “Biz bu ön yargıyı yıkmak için ürettiğimiz yerli 3 boyutlu yazıcıları 750 ila 1500 dolar arasında satıyoruz. Her fırsatta özellikle eğitim sektörünün bu buluştan faydalanması gerektiğini dile getiriyoruz. Türkiye'de bunca özel okul var. Üçüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen bu buluşu okullar pek çok alanda değerlendirebilmeli" dedi.

"Öğrenciler hayal edecek, 3 boyutlu yazıcılar gerçeğe dönüştürecek"

Okullardan gelen talepleri karşılama konusunda daha yapıcı ve duyarlı olduklarını aktaran Hakan Ertan “Öğrencilere ders anlatılırken 3 boyutlu yazıcılardan yararlanılabilir. Öğrenciler bir hücrenin yapısını 3 boyutlu yazıcıyla basabilir, bir organı bire bir kopyalayarak üretebilirler. Ya da çocukların hayal dünyasına sınırlama getirmeden kendileri ne istiyorsa onu yapmaları sağlanabilir. 3 boyutlu yazıcılar okullara girdikten sonra öğrencilerin fiziksel, zihinsel, mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Özellikle eğitim sektörünün 3 boyutlu yazıcıların önemini kavrayabilmesi için yakın zamanda workshoplar düzenleyeceğiz. Bu workshoplara katılan çocuklar 3 boyutlu yazıcıları yakından tanıyacak ve kendi istedikleri ürünleri kendileri üretme fırsatı yakalayacaklar. Hatta kendi 3 boyutlu yazıcılarını bile kendileri üretecekler. Düzenleyeceğimiz bu etkinliklerden sonra eğitim dünyasının da 3 boyutlu yazıcılara kayıtsız kalamayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun