Bilişim 05 MAYIS 2011 / 11:59

22 Ağustos ve internet sansürü konusunda Ankara'dan açıklama var

22 Ağustos'la ilgili Ankara'da açıklama yapıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu son günlerde medyada sıkça yer alan güvenli internet paketi ve sansür iddialarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BTK Başkanı Tayfun Acarer ve TİB Daire Başkanı Osman Nihat Şen katıldı. Yusuf Çağlayan'ın haberi.

[caption id="attachment_25234" align="alignnone" width="455" caption="BTK Başkanı Tayfun Acarer ve TİB Daire Başkanı Osman Nihat Şen."][/caption]

BTK Başkanı Acarer, güvenli internet hizmeti ile ilgili şunları söyledi: “Standart paket şu an kullanılan paket olacak ve çocuk, aile, yurtiçi profilleri bu pakete ek olarak gelecek. İnternet servis sağlayıcılarla yapılan görüşmeler sonrasında bu ihtiyaç ortaya çıktı. 22 Şubat’ta alınmış bir karar var. Bu eleştirileri getirenler bu kararı okudu mu? Hiçbirinin bu yönetmeliği okuduğunu sanmıyorum. Bu düzenleme tüketicilerin istekleri üzerinedir.”

Acarer, sözlerine şöyle devam etti: “Hepimiz şu an kullandığımız paketlere göre standart paketteyiz. Bir işlem yapmazsan aynı kalacaksın. Bir tüketici 'ben internetimi daha güvenli kullanmak istiyorum' diyorsa biz ona bu hakkı veriyoruz. Biz ona bu hakkı getirdik. Ayrıca isteyen bu pakete geçer istemeyen geçmez.”

Acarer, paketlerin yapısıyla ilgili olarak şunları aktardı: “Paketler arasında en dar paket çocuk paketi. Aile paketi daha geniş. Yurtiçi paketi 5651 kapsamında suç unsurlarını barındırmıyor. Erişimi engellenen sitelerin büyük bölümü yurtdışı kaynaklı. Çocuk pornografisi bu erişim engellemelerinin yüzde 40’ını kapsıyor. Yurtiçi sitelerimiz daha güvenli. Bu yüzden böyle bir paketimiz de var.”

Filtrelerin aşılmasıyla ilgili cezaların gelip gelmeyeceği konusunda da soruları cevaplayan Acarer, “Şu an DNS, proxy gibi yöntemleri kullanarak erişimi engellenmiş sitelere erişenler yine bunu yapabilecek. Bu konuda cezai bir yaptırım yok. Yasaklı sitelere girecek olanlarla ilgili cezai bir husus yok” şeklinde konuştu.

"Bu gönderiler internet sağlayıcılara yardımcı olmak için yapıldı"

TİB Daire Başkanı Osman Nihat Şen de yasaklı kelimeler olarak medyaya yansıyan konu hakkında bilgilendirme yaptı.

Medyada yer alan konunun TİB tarafından düzenli olarak yapılan bir yazışma olduğunu söyleyen Şen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “TİB’e başvuran ve faaliyet denetimi alan 2 bin civarında yer sağlayıcı var. Yer sağlayıcılarla yaklaşık 3 buçuk yıldır irtibat halindeyiz. TİB’in kanunla verilen bir görevi var, o da suç içeren içerik varsa bunların bildirilmesi. Bugüne kadar 70 bin civarı bildirim yaptık ve 62 bin suç içeren içerik çıkarıldı. Basına yansıyan konu da bildirim ve içeriğin çıkarılmasıyla ilgili. Bu bir erişim engellenmesi değil. Yer sağlayıcılar kendilerine sürekli bildirim yapılmasını tercih ediyorlar. Anahtar kelimelerle ilgili konu özdenetim kapsamında bir bildirimdir. İnternet servis sağlayıcıların bu siteleri tek tek kontrol etmesi mümkün değil. Bu bildirim internet servis sağlayıcılara bir yardım olarak yapıldı.”

Ekşi Sözlük ile ilgili medyada yer alan haberle ilgili açıklamalarda da bulunan Şen, “Yer sağlayıcıya yapılan şikayetler doğrultusunda bir inceleme yapılmasını söyledik. Biz de bir taraftan içeriklerle ilgili inceleme yapıyoruz. 2 saat içinde bu içeriklerle ilgili incelememizi tamamladık, çünkü yapılan her şikayet içeriğin çıkarılmasını gerektirmiyor. Bununla ilgili bir işlem yapılmaması gerektiğini yer sağlayıcıya da bildirdik. Bu binlerce kez yapılan bir işlem."

Ekşi Sözlük’e ilişkin herhangi bir engellemenin söz konusu olmadığını söyleyen Şen, "Ekşi Sözlük’teki işlemlerde diğer sitelerde olduğu gibi suç unsuru olabilecek içeriklerin değerlendirilmesiyle ilgili. Ekşi Sözlük’e biz bu konuda ilk defa e-posta göndermiyoruz. Bu daha önce de birçok kez yaptığımız bir işlem” şeklinde konuştu.

Olayı netleştirmek açısından daha önceki haberlerimiz şöyleydi:

İnternette yasaklı kelimeler haberine TİB'den ilk cevap geldi
“Yasaklı kelimeler” suç işleyenleri daha kolay tespit edebilmek içinmiş
Ekşi Sözlük için kapatma emri verildi
Sansür tartışmaları arasında Acarer: “Konu abartılıyor!”
Türkiye’deki internet sansürü tartışmaları dünya basınında yankılanmaya başladı
YORUMLAR
Anonim 06 MAYIS 2011 / 09:19 0 0
22 Agustosta Yururluge girecegi icin simdi gundeme geliyor bu konu, her zaman oldugu gibi son anda fark ediyoruz !!! Yasagi koyanlarin merak etmeyin girebileceksiniz demesi de cok KOMIK :)
05 MAYIS 2011 / 14:39 0 0
Durumun tam anlamını açıklarsanız çok iyi olur, o bunu dedi bu bunu dedi yerine, çünkü ne kadar sansür getiriliyor, filtreyle mi, istekle mi, insanların kafasında hepsi karışmış durumda
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun