Bilişim 29 ARALIK 2014 / 14:24

2015 yılında bulut beklentileri artıyor

Türkiye'deki hosting sektorünün 2014 ve 2015 manzarasını değerlendiren daha.net Genel Müdürü Emin Gür, 2015’ten beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.Türkiye özellikle bilişim teknolojileri sektöründe çok hızlı bir ilerleme kat ediyor. Satın alımlar ya da birleşmeler yoluyla sektör aralıksız büyümesini sürdürüyor. Firmaların vizyonları da buna paralel olarak büyüyor. Büyüyen piyasa hacminden Türkiye’nin önemli bir pay alacağını belirten daha.net Genel Müdürü Emin Gür, Türkiye hosting sektorünün büyüme potansiyelini yüksek gördüğünü ifade ediyor. Büyümede etkili faktörler arasında Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasında adeta bir teknoloji koridoru olan konumu, büyük BT firmalarının yakın zamanda Türkiye’ye yaptığı yatırımlar ve yerel firmaların büyümesi gibi noktalara işaret ediyor.

ABD’de Ağustos 2012’de Wakefield Research tarafından bulut bilişim hakkında yapılan anket sonuçlarını aktaran Emin Gür teknolojiyi seven bir ülke olan Türkiye’nin de hosting konusunda alacağı daha çok yol olduğunu ifade ediyor. Anket sonuçlarına göre 2012 yılında Amerikalıların yüzde 54’ü Facebook, Gmail ve ya Youtube gibi bulut servislerini kullanıyor olsa bile bulutu hiç ya da hemen hemen hiç kullanmadıklarını söylüyor. Yüzde 51’i hava durumunun bulut bilişimi etkileyebileceğini düşünüyor. Yüzde 22’si en az bir kez bulutun nasıl çalıştığını anlıyormuş gibi yaptığını itiraf ediyor. Yüzde 17’si çıktıkları bir randevuda, yüzde 14’ü bir iş görüşmesi sırasında bulutu anlıyormuş gibi yapmış.

Türkiye’de bireysel, kurumsal ve bayi hosting paketleri, İngiltere ve Kuzey Amerika destekli Cloud VPS barındırma hizmeti veren daha.net’in Genel Müdürü Emin Gür 2015 hedeflerini şöyle açıklıyor:

"Bizim 2015 için hedeflerimiz kurduğumuz bulut altyapısını genişleterek, müşterilerimize güvenli, sürdürülebilir ve genişletilebilir Cloud sunucu hizmetini daha da uygun şartlarda sunabilmek. Türkiye’de müşterisine kesintisiz ve kaliteli hizmet veren daha.net gibi hosting firmalarının önü 2015 ve sonrasında çok açık."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun