Bilişim 20 TEMMUZ 2012 / 11:41

2014’te sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katı olacak

Sanal sunucular fiziksel sunucuların iki katı olacak

Kaspersky Lab’in IDC işbirliğinde hazırlanan rapora göre, önümüzdeki iki yıl içinde, sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katına çıkarak, 18 milyona ulaşacak.Kaspersky Lab’in araştırma şirketi IDC ile birlikte hazırladığı analiz, sanal ortamların güvenliği, küresel sanallaştırma pazarının dinamikleri ve gelecek beklentileriyle ilgili gerçekleri ortaya koyuyor. 2014 yılı sonuna kadar pazarla ilgili tahminlerin yer aldığı analizin sonuçlarına göre, sanallaştırma yeni sunucuların büyük çoğunluğunun üzerinde aktif olmayı sürdürüyor. Aynı analiz doğrultusunda, iki yıl içerisinde, sanal makinelerin sayısı fiziksel sunucuların iki katına çıkarak, 18 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Dahası, 2013 yılında, tüm kurumsal hizmet ve uygulamaların sanal makinelerde çalışması bekleniyor.

Uzmanlar, bu derece hızlı dönüşümün ardında, bu teknolojinin avantajlarının büyük rolü olduğunu vurguluyorlar. Şirketlerin halihazırda sanallaştırma teknolojilerini kullananlarının yüzde 75’i, bu teknolojiyi gerçekten değerli olarak algılıyor ve sanallaştırmayı, BT altyapılarının gelişiminde bir öncelik olarak konumlandırıyorlar.

Sanallaştırmaya özel güvenlik çözümleri kullanımı henüz pazarın gerisinde

Aynı analiz, sanallaştırmanın yaygınlaşmasının aksine, sanal ortamlar için şirketlerin yeterince koruma çözümlerinden faydalanamadığını ortaya koyuyor. Rusya ve CIS IDC Danışmanlık Direktörü Timur Faroukshin; “Sanallaştırmanın avantajları, güvenlik endişelerini gölgede bırakabilir” diyor. Faroukshin sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bu konuda özelleştirilmiş çözümler yeni yeni pazardaki yerini alıyor. Müşterilerin bu çözümlerle ilgili bilgisi ya da özelleştirilmemiş çözümlerinin açıklarıyla ilgili deneyimleri arttıkça, bu tablonun değiştiğine tanık olacağız.”

Kaspersky Lab Kıdemli Kurumsal Ürün Pazarlama Müdürü Vladimir Udalov ise, “IDC’nin analizi, Kaspersky Lab tarafından Türk sanallaştırma pazarı üzerine yapılan araştırmayı tümüyle doğruluyor” açıklamasını yapıyor. “Türkiye’de ankete katılan şirketlerin yüzde 64’ü, halihazırda sanallaştırma uygulamalarına geçmiş ya da geçmeyi düşünüyor. Buna rağmen, BT uzmanlarının sadece yüzde 24’ü bu alandaki güvenlik risklerini tamamıyla anlayabilecek bilgiye ve sanal ortamları doğru şekilde koruyacak yaklaşıma sahipler” diyen Udalov, “Dahası, ankete katılan uzmanların yüzde 42’si, sanal ortamlardaki BT risklerinin fiziksel ortamlardan çok daha az olduğuna inanıyor” diye ekliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun