Bilişim 26 ARALIK 2012 / 18:22

2012 yılında 1.7 milyon bulut bağlantılı iş boş kaldı

Bulutun getirdiği iş olanakları değerlendirilmiyor

Bulut bilişim kullanımı hızla artarken, bağlantılı olarak iş olanakları da oluşuyor. Ancak eğitim ve sertifika programlarının azlığı sebebiyle bu pozisyonları dolduracak nitelikli eleman bulunamıyor.Buluta dayalı BT çalışanlarının 2015 yılına kadar yıllık yüzde 26’lık bir büyüme göstermesi bekleniyor. IDC’nin raporuna göre, bu durum da dünya çapında 7 milyon yeni bulut bağlantılı iş imkanı doğmasını ifade ediyor. Buna rağmen BT çalışanı istihadamına bakıldığında 2012 yılında 1.7 milyon bulut bağlantılı pozisyonun boş kaldığı ortaya çıktı. Sebep olaraksa eğitim ve sertifikasyonun zayıf olması gösterildi.

Rapora göre, BT bağlantılı işlerde gözle görünür bir artış gerçekleşirken, bulutla ilişkili işlerin çok daha hızlı oluştuğu görülüyor. İş gücü bu pozisyonlarda istihdam edilmek için hazırlıksız olduğu için eğitimlerin artırılması görüşü öne çıkıyor. Halihazırda şirketlerde çalışan BT profesyonellerinin ve üniversite öğrencilerinin bulut bağlantılı BT eğitimlerine katılmasına teşvik edilmesi gerekiyor.

IDC’nin yayımladığı raporun yazarı Cushing Anderson'in gerçekleştirdiği değerlendirmede, “Daha önce ihtiyaç duyulmayan bulut yeteneklerine sahip olmaya artık BT profesyonelleri gereksinim hissediyor. Bulut bilişimde iş yapabilmek için tek bir kriter bulunmuyor. Birçok iş için farklı eğitim ve sertifika programı iş adayları için hazırlanıyor” dedi.

IDC’nin çalışması ayrıca, üç kurumdan ikisinin, bulut bilişimi kullanmayı planladığını gözler önüne seriyor. Bulutla ilgili pozisyonların neden boş kaldığı sorusuna verilen en popüler üç cevapsa eğitim, sertifika ya da deneyim eksikliği olarak karşımıza çıkıyor.

Şirketlerin açtığı BT pozisyonlarının yıllık olarak yüzde 4.3 oranında artış göstermesi beklenirken, 2015 yılında 29.3 milyon pozisyon oluşması öngörülüyor. Bulutla ilişkilendirilen işleriyse şu şekilde sıralamak mümkün:

Yönetim. Uygun olan bulut bilişim seçenekleri arasında tercih yapabilecek ve şirketin bulut stratejisinin başında yer alacak kişilerin kurum içinde bulunması isteniyor.

Proje ve program yöneticileri. Bulut bilişime olan ihtiyaçlar ve gerekli bağlantıların sağlandığından emin olması için gereken çalışanlar aranıyor.

İş analistleri. İşletmenin ihtiyaçları ve teknik olanaklara hakim olarak uygun mimarinin kurulmasını sağlayacak kişilerin varlığının önemi artıyor.

Uygulama geliştirme ve bakımı. “Her zaman her yerde” bilişim kavramının yaygınlaşmasıyla her platforma uygun uygulamaların geliştirilmesi gerekiyor.

BT sistemleri ve operasyonları. Bulut bilişimle, kurumlardaki sistemlerin entegrasyonu ve kontrol altında tutulmasının önemi artıyor.

Ağ, telekom, güvenlik ve web yönetimi. Ağların, iletişimin ve web sistemlerinin kusursuz yönetilmesinin yanı sıra başarılı BT organizasyonlarının ortaya çıkabilecek sorunlara karşı hazırlıklı olması gerekiyor. Bunun yanı sıra yasal, finansal ve iş ihtiyaçlarına uyumluluk da bilgi akışının sürdürülebilirliğini sağlıyor. Şirketlerin bu pozisyonlara ihtiyacı gün geçtikçe artıyor.

Yardım masası ve son kullanıcı desteği. Son kullanıcı desteği bulut ortamlarının en önemli alanlarından biri haline geliyor.

Türkiye’de verilen ilanlara bakıldığında da bu eğilim açıkça görülüyor. Bulut üzerinden iş yapılmasını sağlayacak mobil yazılım geliştiriciler, yazılım mühendisi, BT ve sistem ağ uzmanı ilanları Kariyer.net’in bilişim kategorisindeki ilanları arasında görülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun