Bilişim 30 ARALIK 2011 / 14:14

2011’de e-imza kullanımı arttı

2010’da kamu ve bankacılıkta ayda 2 milyon e-imza doğrulaması gerçekleşirken, 2011’de bu rakam 3 milyona çıktı.E-Güven’in 2011 yılında verdiği elektronik imzaların yüzde 64’ünü Marmara bölgesi oluşturuyor. Marmara bölgesini ise İç Anadolu ve Ege bölgeleri izliyor. Türkiye’de e-imzanın en az kullanıldığı bölgeler ise Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri. 2010’da olduğu gibi 2011 yılında da e-imza kullanımının sanayi ve üretimin yoğun olduğu bölgelerde daha fazla olması, e-imzanın henüz vatandaşlar arasında yaygınlık kazanmadığını gösteriyor.

Son bir yıl içinde verilen elektronik imzaların yüzde 50’sini 25-40 yaş arası vatandaşlara verilenler oluşturuyor. Bunun yanı sıra e-imza alanların sadece yüzde 4’ü 18-25 yaş arasında. Bu durum da 2010’da olduğu gibi 2011’de e-devlet uygulamalarında e-imzadan vatandaşlardan çok şirketlerin yararlandığını gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak E-Güven Genel Müdürü Can Orhun şunları söyledi: “2011 yılı da daha önceki yıllarda olduğu gibi e-imza alanında bankacılık ve kamu uygulamaları üzerinde odaklandı. Ancak ilk yıllarda e-imza’nın dünyada ve Türkiye’de yaygınlaşmasında ana etken olan kamu uygulamaları, 2011 yılında bir önceki yılda olduğu gibi önemli oranda bir ivme kaybetti. Özellikle e-fatura ve ticari defterler gibi uygulamalarda elektronik imzanın bir zorunluluk olarak getirilmemesi hem yaygınlaşma önünde önemli bir engel oldu hem de bu uygulamalarda ileride çıkabilecek çok önemli yasal sorunlara zemin oluşturdu."

2012 yılının özellikle yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yılın ikinci yarısın yürürlüğe girmesi ile beraber elektronik imza kullanımının artacağı bir yıl olarak göründüğünü aktaran Orhun, "Tabii buradaki düzenlemelerin e-fatura ve e-defterdekinden farklı olarak daha ileriye dönük ve geniş çaplı planlamanın olacağı varsayımı ve ümidi ile beraber.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun