Bilişim 10 OCAK 2012 / 16:30

2 bin 128 köye mobil iletişim geliyor

2 bin 128 köye mobil iletişim geliyor

Evrensel Hizmet Bütçesi’nden destek alınarak GSM kapsama alanı bulunmaya 2 bin 128 yerleşim bölgesine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Avea, Vodafone ve Turkcell'in katkılarıyla altyapı kurulacak.Coğrafi konumları ve mevcut altyapıya olan uzaklıkları nedeniyle birçok yerleşim yerine GSM hizmetinin götürülmesi yüksek maliyetler gerektiriyor. Bu bağlamda nüfusu 500’den az olan yerleşim yerlerine baz istasyonu kurulamıyordu. Bu tür yerleşim alanlarının Evrensel Hizmet Bütçesi’nden desteklenmesi kararlaştırılmıştı.

GSM kapsamı alanı bulunmayan 2 bin 128 yerleşim yerine GSM altyapısı kurulması ve işletilmesi imza töreni Çırağan Sarayı’nda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Avea, Vodafone, Turkcell CEO’larının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Binali Yıldırım, külfetleri paylaşmada bir ilki gerçekleştirdiklerini söylerken, 2128 köy ve mezranın her birine birer altyapı kurulacağını, bunun üç operatör arasında paylaştırılacağını ifade etti.

Toplantıda söz alan Avea CEO’su Erkan Akdemir, uygulamanın Türkiye’nin 2023 vizyonu yolunda önemli bir adım olduğunu söylerken, işbirliğiyle Türkiye’de mobil teknolojilerin yaygınlaşacağını, önemli katma değerlerin yaratılacağını dile getirdi. Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, bir bölgenin gelişmesinde erişebilirliğin önemine dikkat çekerken, sayısal otoyolların kurulması ile fırsat eşitliğinin yakalanabileceğini belirtti. Vodafone CEO’su Serpil Timuray ise sayısal uçurumu kapatacak her girişimi desteklediklerini, mobilite kırsala da götürecek bu projede yer almaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun