Bilişim 26 ARALIK 2011 / 09:24

'TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri 2011' sahiplerini buldu

TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri 2011 açıklandı

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri” için düzenlenen törende Türkiye'nin ArGe yatırımlarının yüzde 14,6 arttığı aktarıldı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın video konferans katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, elektronik sektörünün diğer tüm sektörleri geliştiren, verimlilik artışını sağlayan lokomotif bir sanayi olduğunu ve 2010 yılında sektörün 11 milyar dolar üretim, 6 milyar dolar dışsatım gerçekleştirdiğini ve cirosunun yüzde 2’sini ArGe’ye harcadığını söyledi.

Türkiye’de Gayri Safi Yurtiçi ArGe harcamasının bir önceki yıla göre yüzde 14,6 artarak 9.3 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirten Altay, teknoloji yoğun bir yapısı olan elektronik sektöründe rekabeti sürdürebilmenin, inovatif ArGe’den geçtiğinin altını çizdi.

2010 yılında sektörün ArGe’ye 225 milyon dolar harcadığına değinen Altay, cironun yüzde 2’sini oluşturan bu rakamın ülke ortalamasının bir hayli üstünde olmasına rağmen yine de yeterli olmadığının ve her geçen gün daha fazla ArGe çalışması yapılmasının gerekliliğinin altını çizdi. Altay , elektronik sektörünün diğer tüm sektörleri geliştiren, verimlilik artışını sağlayan lokomotif bir sanayi olduğunu ve 2010 yılında sektörün 11 Milyar Dolar üretim ve 6 Milyar Dolar dışsatım gerçekleştirdiğini söyledi.

Ana sponsorluğunu Türk Telekom’un üstlendiği "TESİD 2011 Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri"nin destekleyicileri ise Aselsan, Netaş, Turkcell, TAİ ve TTGV.

TESİD 2011 Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri

Türk Telekom Jüri Özel Ödülü

• Arçelik / all – in - one

KOBİ Dalında

KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

• Elimko / E-PR-100 Kağıtsız Proses Kayıt Cihazı

KOBİ dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü

• Ayyazılım / Bütünleşik Sürücü Konsolu ve Araç Bilgisayarı

KOBİ dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü

• Canovate / Data Center in Row Cooling / Free Cooling System

Büyük Firma Dalında

Büyük Firma Dalında Yaratıcı Fikir Ödülü

• Turkcell / Çiftçi Bilgi Sistemi

Büyük Firma Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü

• Aselsan / Gözcü – Elde Taşınabilir Entegre Elektrooptik Sensör Sistemi

Büyük Firma Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü

• Vodafone Teknoloji / Lokasyon Bazlı Çözümler
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun