Bilişim 15 AĞUSTOS 2012 / 01:12

'Bilişim Alanında İşbirliği Protokolü' imzalandı

'Bilişim Alanında İşbirliği Protokolü' imzalandı

Türkiye'nin 2023 hedeflerine varması için hazırlanan eylem planı, düzenlenen protokol çerçevesinde gerçekleştirilecek. Planın 1 yıl içinde oluşturularak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Bilişim Alanında İşbirliği Protokolü"nü imzaladı.

Düzenlenen imza töreni öncesinde konuşan Bakan Yıldırım, ülkenin bilgi ve iletişim altyapısına ait ilk kapsamlı çalışmalardan birisi olan Ulusal Enformasyon Altyapısı Ana Planı (TUENA) çalışmasının, Bakanlık ile TÜBİTAK arasında imzalanan bir sözleşme kapsamında TÜBİTAK'a yaptırıldığını ifade etti.

Yıldırım, 2023 bilgi toplumu hedeflerinin elektronik haberleşme, geniş bandın yaygınlaştırılması, siber güvenlik gibi konularda çalışmaların daha ileri noktaya götürülmesini zorunlu hale getirdiğini belirterek, özellikle siber güvenlik konusuna önem verdiklerini ifade etti.

Yıldırım, imzalanan protokole dair şunları söyledi:

"Protokol konusunu elektronik haberleşme, siber güvenlik, e-devlet hizmetleri, bulut bilişim ve bilişimle ilgili Ar-Ge projeleri teşkil etmektedir. Bu maddelerin her biri için ayrı ayrı sözleşmeler imzalanacak. Bu sözleşmelerin tarafları Bakanlık adına Haberleşme Genel Müdürlüğü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı adına ise TÜBİTAK olacak."

Özellikle genişbant ekosistemi mercek altında

Protokole kapsamında bakanlığın muhtelif ülkelerin izledikleri stratejilerin ve politikaların taramasının yapacağını ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti:

"Başarılı uygulamalar, özellikle genişbant altyapısı bağlamında detaylı bir şekilde raporda yer alacak. Somut ulusal modellerden yola çıkılarak alternatif uygulama örnekleri ortaya konulacak. Ülkemizin genişbant ekosistemini geliştirecek politika önerileri, düzenlemeleri ve uygulama detayları bir bütünlük içinde ortaya konulacak. Geniş kitleleri ve ilgili kurum kuruluşlarla paydaşları konuya dahil etmek ve bilgilendirmek amacıyla portal oluşturulacak. Proje sonuçlarının daha geniş kitlelerce tartışılmasını sağlamak, görüş ve önerilerini almak üzere Haberleşme Altyapısı ve Genişbant Politikası Çalıştay ve Seminer Programı düzenlenecek"

'Siber Tehdit Önleme Sistemi' geliştirilecek

Bakan Yıldırım, ulusal siber güvenlik eylem planlarının oluşturulması ve ilgili diğer siber güvenlik yönetim başlıklarıyla ilgili önerilerin ortaya çıkarılacağını belirterek, Siber Tehdit Tespit ve Önleme Sistemi geliştirilmesinin sağlanacağını bildirdi.

Bu kapsamda Gelişmiş Siber Casusluk Tehdit (APT) Analizinin yapılacağını kaydeden Yıldırım, Zararlı Yazılım Analiz ve Mücadele Merkezi oluşturulacağını, e-devlet hizmetleri ve Bulut Bilişim alanlarında taraflarca mutabakat sağlanan danışmanlık ve araştırma-geliştirme hizmetleri konusunda işbirliği oluşturulacağını belirtti.

Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından düzenlemesi yapılan elektronik haberleşme sektörüne yönelik Ar-Ge projeleri ve geliştirilmeleri konusunda işbirliği yapılacağını ifade ederek, bilgi toplumunun sadece ülkenin değil, tüm dünyanın gündeminde daha fazla yer işgal etmeye başladığını söyledi.

Vatandaşın günlük yaşamını kolaylaştırmak ve yaşam kalitesini arttırmak için işlerini devletle fiziki ortamda temasa geçmeden çok daha kolay günün her saatinde yapabilmesine imkan tanıyan e-hizmet alanının günden güne geliştiğini dile getiren Yıldırım, halktan gelen bu ihtiyacı kurumların ve kamunun buna göre kendini yenilemesi, hızlı hareket ederek bu ihtiyaca cevap verecek alt yapı oluşturmasının zorunlu hale geldiğini bildirdi.

Yıldırım, çalışmaların 2023 bilişim hedeflerine yönelik beklentilerin eş zamanlı gerçekleştirileceğini kaydetti.

Bilimsel ve teknolojik birikim kamuya TÜBİTAK aracılığıyla sunulacak

İmzalanan protokolün son derece önemli olduğunu söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de, Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik birikimini, TÜBİTAK aracılığıyla bütün kamu kurumlarına sunmasından mutluluk duyduklarını dile getirdi.

TÜBİTAK'ın savunma, eğitim, sağlık, haberleşme, enerji hizmetlerine yönelik çalışmalarının olduğunu anlatan Ergün, şunları kaydetti:

"Birkaç gün önce açıklanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararlarında TÜBİTAK merkezli eğitime dair çok önemli çalışmaların yapılacağı yer alıyor. Biz bu kararları açıklarken, 'Eğitimle ilgili kararları neden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı açıklıyor' gibi değerlendirmeler oldu. Biz işin içeriğine girmedik, eğitimin geleceği ile ilgili bazı konularda bilim ve teknolojinin nasıl rol alacağı konusunu aslında özetledik. Ortaya çıkacak sonuçlar ve uygulamalar hakkında bir şey söylemedik. Çünkü o araştırmalar, o çalışmalar, o sonuçları ortaya koyacak."

Ergün, "Yapılan bu protokolle, bu çerçevede alınan kararlar, ülkenin yakın geleceğinde etkili olacak" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun