Bilişim, strateji 12 KASIM 2015 / 14:17

Microsoft Avrupa'ya açılıyor

Avrupa’daki müşterilerinin veri güvenliği konusunda güvenini pekiştirmek isteyen Microsoft, Almanya’dan başlayarak Avrupa’da veri merkezleri açmayı planlıyor.

Son dönemde Amerikan Hükümeti'nin, Micorosoft ve Google gibi şirketlerden kullanıcı bilgilerini talep etmesi ve bu konuda bazı davaların sonuç aşamasına gelmesi Microsoft'u harekete geçirdi. Almanya'dan başlayarak Avrupa'da bir dizi veri merkezi açmayı planlayan şirket, bu veri merkezlerinin işletmelerini üçüncü parti şirketlere vererek Amerika'daki ilgili yasalara karşı elini güçlendirmeyi hedefliyor. 

Techcrunch'ta yer alan habere göre, 2016 yılında Almanya'da açılacak veri merkezlerinin işletmesini Deutsche Telekom'a bağlı bir yapı gerçekleştirecek. Müşterilerine yeni veri merkezleriyle ekstra güvenlik sağlamayı vaat eden Microsoft, bunun karşılığında müşterilerinden ekstra ücret talep edecek. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mirosoft CEO'su Satya Nadelle, açacakları yeni veri merkezleri ile bölgedeki müşterilerin Almanya'da yer alan bulut altyapısından rahatlıkla yararlanabileceklerini ifade etti. Nadella, bu sayede Avrupa'daki müşterilerin verilerinin güvenliği konusunda çok daha rahat edeceğinin altını çizdi. 

Microsoft'un hamlesiyle beraber Amerikan şirketlerinin, Amerika Birleşik Devletleri dışında sakladıkları verilere karşı eli epeyce güçlenmiş olacak. Amerikan Hükümeti'nin şirketlerden sürekli olarak Avrupa'daki müşterilerin verilerini talep etmesi, Microsoft ve Google gibi şirketlerin başını uzun süredir ağrıtırken, bu konuda açılan birçok dava olması da Microsoft'u harekete geçiren nedenler arasında başı çekiyor.