Bilişim, strateji 11 MAYIS 2016 / 10:30

İlaç sektörü dönüşüm sürecinde

TCM ve Microsoft işbirliği ile düzenlenen Mobile Pharma Experience 2016 etkinliğinde ilaç sektörünün dijital dönüşümü mercek altına alındı.


Türkiye'nin sağlık hizmetlerinde dijital dönüşümünü desteklemek ve hayat kalitesini artırmak için sürekli güvenilir ve yenilikçi çözümler sunmak için çalışan Microsoft’un, bu alandaki hizmetleri Mobile Pharma Experience 2016 etkinliğinde anlatıldı. İlaç sektörünün önemli firmalarının yetkilerinin katıldığı etkinlikte sektörün yaşadığı dijital dönüşüm ve gelecekte yaşanacak gelişmeler konuşuldu.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Kurumsal Müşteriler ve İş Ortakları Genel Müdür Yardımcısı Murat Yılmaz, Microsoft’un ilaç sektörü ile ilgili birçok çözümünün olduğuna dikkat çekti. Yılmaz bu çözümlerin detayları konusunda şunları söyledi: “Microsoft olarak ilaç sektöründe bugün sahadan depoya daha üretken, daha akıllı ve daha verimli iş modelleri için uçtan uca çözümler sunuyoruz.  Saha çalışan temsilcilerin daha üretken çalışmasına, ziyaret planlarını daha efektif yöneterek, müşteri sunumlarını başarıyla gerçekleştirmelerine olanak sağlıyoruz. Burada Windows 10’dan, mobilite ve buluta kadar geniş kapsamda farklı çözümlerimiz mevcut. Yenilikçi ilaçlara dünya çapında yılda 120 milyar doları aşkın yatırım yapılırken, Türkiye’de ilaç sektörünün yıllık Ar-Ge yatırımı 60 milyon dolar civarında kalmakta ve ülkemiz küresel yatırımlardan sadece % 0,039 pay alabilmektedir.”
Endüstri 4.0’ın ilaç sektörüne önemli katkılarının olacağına dikkat çeken Murat Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:   “Dünya artık sanayii ve teknolojiyi bir araya getiren, akıllı fabrikaların ve iş modellerinin önünü açan Endüstri 4.0 devrimini konuşuyor. İnternetin çevremizdeki her şey ile temasa geçtiği, makineler arası iletişimin başladığı, insanoğlunun yaptığı işleri devralarak neredeyse tüm üretim süreçlerini tek başına yöneten robotların dönemine işaret eden bu süreç ekonomik ve sosyal dönüşümleri ile daha çok tartışılacağa benziyor. Bu devrimi bir fırsat olarak değerlendiren Batılı ekonomilerde de ilaç sektörünün hızla dijitalleştiğini, üretim süreçlerinin daha akıllı ve verimli iş modelleri ile yeniden yapılandırıldığını görüyoruz.”
Etkinliğin son bölümünde söz alan TCM Yönetici Ortağı Bülent Batur, Microsoft teknolojileri ile ilaç firmaları için geliştirdikleri Microsoft ve Intel networkünde “örnek uygulama” seçilen kurumsal saha satış uygulaması TCMSFA’i tanıttı. Türkiye’de “Yılın Microsoft İş Ortağı” ödülüne layık görülen TCM, Microsoft Türkiye birlikte geliştirdikleri saha satış gücü çözümü TCMSFA ile ilaç sektöründe saha ekiplerinin verimliliğini artırıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun