Bilim 06 OCAK 2010 / 09:33

Zihin okuyan cihaz geliştirildi

Neuralynx adlı cihaz konuşma yeteneğini kaybeden kişilerin düşüncelerini seslendiriyor.

Neuralynx adlı cihaz konuşma yeteneğini kaybeden kişilerin düşüncelerini seslendiriyor.


Neuralynx, konuşma merkezi hasar gören hastalar için düşünceleri okuyarak seslere dönüştüren bir cihaz ürettiğini açıkladı. 26 yaşındaki bir hasta üzerinde denenen cihaz, beyindeki düşüncelerden kaynaklanan sinyalleri alarak özel bir yazılımın mevcut olduğu bir dizüstü bilgisayara gönderiyor ve kişinn düşünceleri dile geliyor.

Beyne yerleştirilen elektrotların FM frekansı üstünden kurduğu iletişimi temel alan yapı, 50 milisaniyede tepki verebiliyor. Çeşitli sebeplerden konuşma yeteneğini kaybeden kişileri hedef alan bu cihazın tepki süresinin, normal bir insanın konuşmak için verdiği tepki süresine neredeyse eşit olduğu söyleniyor. Fakat araştırmacılar bunun alna takılan bir bantla mümkün olamayacağını, elektrotların doğrudan beyinle temas halinde olması gerektiğini belirtiyorlar. Bu da uygulamada büyük bir sıkıntı demek.

Ortaya koyulan bu yöntem büyük bir adım olsa da, henüz prensibin uygulaması pratiğe geçmekten uzak. Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun