Bilim 12 AĞUSTOS 2011 / 14:07

Zenith uzaya çıkıyor

Saniyenin onda birini bile görme imkanı sağlayan Zenith El Primero Striking 10, artık Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların da bir parçası oldu.400 tonluk etkileyici kütlesiyle yeryüzünden 400 km’lik yükseklikte yer alan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), birçok önemli araştırmanın gerçekleştirildiği bilimsel bir laboratuvar. 16 ülkenin güçlerini birleştirerek desteklediği bu laboratuarda sürekli olarak altı astronot çalışmalarına devam ediyor. Gelecek yıl yapı tamamlandığında 110 metre uzunluğunda olacak olan bu uzay devi, saatte 27.700 km/s hızla gezegenimizin etrafındaki dönüşünü yaklaşık bir buçuk saatte gerçekleştiriyor.

Zenith El Primero Striking 10, Aralık ayında Kazakistan’daki Baikonur Kozmodromu’ndan fırlatılan bir Rus roketi ile yeryüzünü terk etti ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) programının bir parçası olarak Avrupalı bir astronot tarafından Columbus modülünde yörüngeye alındı.

Geniş ölçekli deneyler yapılıyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından uzay üssüne gönderilen astronotun görevi Avrupa’nın ikinci tedarik taşıtı olan Johannes Kepler ATV’yi almak. Bu süre içerisinde aynı zamanda radyasyon değişimlerini izlemek, dünyadaki insomnia tedavisi araştırmalarının bir parçası olarak uzayda uykuyu incelemeye kadar geniş bir dizi bilimsel deneyden oluşan yoğun bir program da burada görevli astronotların gerçekleştirecekleri araştırmalar arasında yer alıyor.

Daha önce buzullardaki erime, iklim değişiklikleri gibi birçok araştırmada yer alan Zenith de eşlik ettiği bu uzay yolculuğuyla bu kez gezegenimizin dışındaki araştırmaların yanında yer alarak yeni keşiflere olan desteğini sürdürüyor.

Bugüne kadar 16 ülke güçlerini ve becerilerini, 100 milyon dolara mal olduğu tahmin edilen, barış ve uzayın barışçıl kullanımını teşvik etmek için projede birleştirdi.