Bilim 14 ŞUBAT 2011 / 16:52

Yirmi yıl sonra yapay göz sayesinde görüyor

Yirmi yıl sonra yapay göz sayesinde görüyor

İngiltere Coventry’de yaşayan Eric Selby, son yirmi yılını hiçbir şey göremeyerek, rehber köpeğine bağımlı olarak geçirdi. Şimdilerdeyse Selby, sağ gözüne takılan yapay gözü sayesinde dışarıda dolaşırken kaldırım ya da engelleri fark edebiliyor.Selby, “Aslında ortaya çıkan basit olarak beyninizin algılaması gereken ışık yansımaları, ancak nihayetinde görebiliyorum” diyerek yaşadığı durumu biraz olsun anlatmaya çalışıyor.

Bundan bir yıl kadar önce Selby’nin sağ gözüne SecondSight isimli şirket tarafından üretilen Argus II denilen bir cihaz yerleştirilmiş. Sistem, gözlüğe yerleştirilmiş küçük bir video kamera ve verici ile küçük kablosuz bir bilgisayardan oluşuyor.Kamerayla yakalanan sahneler bilgisayar tarafından işleniyor ve elektronik sinyaller şeklinde gözdeki eklentiye iletilmek üzere görsel bilgisine dönüştürülüyor. Cihaz retinadaki sağlıklı hücreleri harekete geçiriyor ve böylece iletilen bilgi gözdeki sinirlere ulaşıyor.Görsel bilgi beyne ulaşıyor ve objelerin şekilleri beyinde canlanıyor. Ancak her şeyden önce hastaların gelen ışıkları beyinlerinde nasıl okuyacaklarını öğrenmesi gerekiyor.Yaratılan cihaz sadece hala yaşayan hücreleri bulunan hastalarda çalışabiliyor. Ayrıca hastanın daha önce görebilmesi de şart. Yaklaşık 100 bin dolar civarında olan cihazı 2006 yılından bu yana yaklaşık 40 kişi kullanıyor ve hastalar nesneleri, şekilleri algılayabilirken büyük boyutlarda yazılmış metinleri de okuyabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun