Bilim 06 OCAK 2012 / 16:35

Yıldızlara yolculuk için 100 yıllık fona yatırım başladı

Yıldızlara yolculuk için 100 yıllık fona yatırım başladı

Pentagon’un önde gelen araştırma ajansı, insanları uzaya götürmek için tasarlanan bir fonun başına eski bir astronotu getirdi. BBC News haberine göre, İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) ve NASA da, ‘100 Yıllık Yıldız Gemisi’ olarak bilinen projeye destek veriyor. Uzaya giden ilk Afro-Amerikalı olan Mae Jemison, Darpa tarafından bu işi kazandığı ilan edilen isim oldu. Kazanan ekibi bekleyen 500 bin dolarlık ödülün küçük ama çalışmaları hızlandırmak için yeterli olduğu belirtiliyor.

Jemison NASA’dan ayrıldığından beri bilimsel eğitim programlarında yer alıyor. Uzay seyahatinin ateşli bir savunucusu olan Jemison, aynı zamanda bir Star Trek hayranı.

Jemison’un organizasyonu olan ‘Dorothy Jemison Foundation for Excellence’, kâr amacı gütmeyen ve yıldızlararası seyahatleri hayata geçirmek için kurulan Icarus Interstellar ve Foundation for Enterprise Development ile birlikte DARPA projesinin iş ortakları arasında bulunuyor.

İlk kez geçtiğimiz yıl açıklanan ‘100 Yıllık Yıldız Gemisi’ projesi, bazı kesimlerde heyecan, bazılarında da endişe yarattı. İnsanlı uzay programlarını yeniden elden geçiren NASA’nın yıldızlara insanlı seyahat fikri var olan teknolojilerin oldukça ötesinde ve bu açıdan biraz fazla cüretkar bulunuyor.

Öte yandan bu projede hedef yıldızlara gidecek uzay gemilerinin inşası için devlet fonları kullanmamak. Bunun yerine 100 yıl ayakta kalacak bir fon yapısı yaratıp, yıldızlara seyahat için gereken araştırmaların hızlanmasına yardımcı olmak.