Bilim 31 MAYIS 2011 / 14:02

Yeşil dünya özel: Teknolojiyle birlikte doğayı da sevin, siz de katkıda bulunun

Teknolojiyi sevin, doğanın korunmasına katkıda bulunun

Almanya, 2022’de nükleer enerjiyi tamamen bırakacağını açıkladı. İran’ın 2015 yılına kadar 150 milyar dolar yatırmaması halinde çıkaracağı petrol miktarında sert bir düşüş görülecek. Dünyanın en çok istenen cihazları haline gelen iPhone ve iPad üzerinden doğayı korumak için çevreci uygulama önerileri…Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin nükleer enerjiyi terk eden gelişmiş ülkeler arasında öncü olmak istediğini açıkladı. Merkel’e göre, dünyanın enerji politikasında “temel” değişikliklere gitmesi gerekiyor. Japonya’da gerçekleşen Fukuşima faciasını hatırlatan Merkel, yeni enerji stratejileri sayesinde hem yeni ekonomik alanlar açılacağını hem de iklim değişikliğinin önüne geçileceğini ifade etti.

Almanya yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında öncü olarak yeni fırsatlar yakalayabileceğine inanıyor. Açıklanan plan çerçevesinde 11 yıl içinde 17 nükleer reaktörün kapatılması ön görülüyor. Ülkede Mart ayında Japonya’nın başına gelenlerden sonra binlerce kişi nükleer santralleri protesto etmişti. (Ed:Toplumsal birliğin aldırdığı kararlara çok güzel bir örnek)Avrupa’nın soğuk ülkesi Fukuşima’daki felaketten sonra nispeten eski olan yedi reaktörünü üç ay içinde kapattı. Daha önce de teknik problemler yaşanan Almanya’nın kuzeyindeki Kruemmel reaktörü kapatılmıştı. Geri kalan altı reaktörün 2021’e, en son yapılan üç modern nükleer tesisin de 2022’ye kadar kapatılması hedefleniyor.

Diğer Avrupa ülkeleri konuyla ilgili ne düşünüyor?

Avrupa’nın en fazla nükleer tesisi bulunan ülkesi Fransa ise santralleri kapatmaya yanaşmıyor. Tam 58 nükleer tesis bulunan ülke Avrupa’nın geri kanlına göre yüzde 40 daha ucuz elektrik kullanıyor. Fransa Endüstri Bakanı Eric Besson’a göre, Almanya’da yaşayanlar çok daha fazla elektrik faturasıyla karşılaşabilir.

Daha önce tüm enerjisini kendi karşılayabilen evleri kullanıma sokan İsveç, Almanya’yı bugüne kadar yapılan ve iklim değişikliğine sebep olan tutarsız politikaları işaret etmekte sıkıntı yaşayan enerji politikalarının başını çekebileceği konusunda uyardı. Yani İsveç, nükleer santrallerin kapatılmasıyla çevreci bir dünyaya kavuşacağımız konusunda endişesini ortaya koydu. Uzmanların görüşlerine bakıldığında büyük risk taşıyan nükleer santraller, diğer enerji santrallerine göre daha az çevreyi kirletiyor. Tabii daha sonra ortaya çıkan atıkların da gömülmesi için okyanusların tercih edildiğini de hatırlatalım.Polonya ve nükleer enerji kullanmayan Avusturya, Almanya’nın tavrını olumlu karşıladı. Polonya 2020’de devreye sokmayı planladığı nükleer enerji santraliyle ilgili yeniden düşünebileceğini açıklarken Avusturya, “Bu denli sanayileşmiş bir ülke bile vazgeçebiliyorsa nükleer hiçbir ülke için şart değil” açıklamasında bulundu.

İtalya, Çernobil faciasından bir yıl sonra 1987 yılında nükleer enerji santralini kapatmıştı ve bir daha nükleere yönelmedi. İsviçre ise geçtiğimiz hafta 2034 yılında nükleer enerjiden vazgeçebileceğini açıklamıştı.

İran 2015’te aynı oranda petrol üretebilmek için 150 milyar dolar harcamak zorunda

İran’da petrol planlamasından sorumlu bakanın IRNA’ya yaptığı açıklamalara göre ulusal petrol şirketinin beş yıl içinde en az 150 milyar dolar harcaması gerekiyor. Eğer yatırım gerçekleşmezse bugün, günde 3,7 milyon varil petrol üreten İran, 2015 yılında 2,7 milyon varil petrol üretecek. Artan enerji ihtiyacı hesaba katıldığında İran için kaçınılmaz bir yatırım gibi görünüyor.Harcamaların dağılımına bakıldığına doğal gaz geliştirme projesine 75 milyar, petrol sahalarına 34 milyar ve üretim kapasitesinin artırılmasına 32 milyar dolar harcanması gerektiği görülüyor. (Ed: Israrla harcanan bu meblağlarla yenilenebilir enerjiye pekala geçilebilir.)

Rusya’dan sonra dünyanın en fazla doğal gaz rezervine sahip olan İran, nükleer programını da batılı ülkelerin baskılarına rağmen geliştirmeye çalışıyor.

iPhone ve iPad ile çevreci olmanın yolları

Binlerce uygulama arasında doğaya biraz olsun destek verebilmenin yollarını aktaran uygulamaları da tercih edebiliriz. İşte en kolay kullanılan doğasever uygulamalar:1.My Carbon Footprint (Bedava)

Karbon ayak izinizin gerçekten ne kadar olduğunu biliyor musunuz? Artık bazı gerçeklerle yüzleşmek için iTunes’da ücretsiz olarak yer alan My Carbon Footprint isimli uygulamayı indirebilirsiniz. Uygulamaya nasıl yaşadığınızı, çalıştığınızı, kendinizi eğlendirdiğinizi ya da ne yediğinizi yazarak, doğa anaya ne kadar zarar verdiğinizi öğrenebiliyorsunuz. Uygulama, kullanıcılarına günlük olarak ekolojik dengeye yardımcı olacak tavsiyeler veriyor. Uygulamaya http://itunes.apple.com/us/app/my-carbon-footprint/id429903084?mt=8 adresinden göz atabilirsiniz.

2. Solar Panel Advisor (1,99 dolar)

Bu uygulama aslında adından da anlaşılabileceği gibi akıllı cihazı bir güneş kaşifine dönüştürüyor. Güneş ışığının doğrudan geldiği noktaya iPhone ya da iPad’i tuttuğunuzda o noktada hangi büyüklükteki panel ile ne kadar enerji sağlanabileceği bilgisi veriliyor. Uygulama güneş paneli takılması durumunda elektrik faturasına nasıl bir katkısı olacağını da kullanıcıya bildiriyor. Ayrıca güneş enerjisiyle Apple oyuncaklarını şarj eden cihazlara da göz atmakta fayda var. Uygulama adresi: http://itunes.apple.com/app/solar-panel-advisor-for-ipad/id364900935?ign-mpt=uo%3D5
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun