Bilim 28 TEMMUZ 2010 / 14:11

Yenilenebilir enerji için kollar sıvandı

2010 Avrupa Solar Dekatlonu'nda gençler yenilenebilir enerji çözümlerini ortaya koydu.

2010 Avrupa Solar Dekatlonu'nda gençler yenilenebilir enerji çözümlerini ortaya koydu.


Şirketler son dönemde yenilenebilir enerji kaynakları ya da daha tasarruflu enerji tüketimi için kolları sıvadı. Küresel ısınmayla ilgili haberler çoğaldıkça şirketlerin bu konuda önlem almak için çalışmaları da artıyor.

Enerji yönetimi konusunda küresel boyutta faaliyet gösteren Schneider Electric, üniversite öğrencilerinin enerji çözümlerine destek oluyor. İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleşen 2010 Avrupa Solar Dekatlonu'nda birincilik ödülünü Schneider Electric tarafından desteklenen LumenHaus Projesi kazandı. Projenin sunduğu sistem sayesinde Avrupa'ya göre farklı bir şebeke sistemine sahip olan Amerika'dan gönderilen elektrik, Avrupa'da kullanılabilecek.

Sadece bu yıl içerisinde yarım milyondan fazla insan tarafından ziyaret edilen Avrupa Solar Dekatlonu, yenilikçi temiz enerji teknolojisi ile ilgili araştırma ve geliştirme faaliyetlerini gözler önüne sererken, tüketicilere güneş enerjisiyle yaşamanın faydalarını gösterdi.

Dekatlonda projeler, mimari, mühendislik ve yapı, güneş sistemleri ve sıcak su, enerji dengesi, konfor koşulları, uygulamalar ve işlevsellik, iletişim ve sosyal farkındalık, üretilebilirlik ve pazarlanabilirlik, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik olmak üzere toplam on kategoride değerlendirildi.

Schneider Electric'in destek verdiği projede ekip, Amerikan elektrik şebeke standartlarına dayalı olan LumenHaus'a yapılacak bağlantı sistemini, Avrupa şebekesine uyacak biçimde tasarladı ve oluşturdu. 48 Vdc'lik bir yarım pil ile çalışan sistem, biri 50 Hz diğeri 60 Hz olan iki dönüştürücü ile iki sistemin aynı anda çalışabilmesini sağlıyor.

Öğrencileri, enerjilerini güneşten sağlayan evler tasarlamaya teşvik ve davet etme amacı ile düzenlenen yarışma, Güneş Dekatlonu ABD Enerji Bakanlığı'nın "Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı" tarafından düzenleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun