Bilim 23 KASIM 2011 / 12:04

Yenilenebilir enerji başka bahara

Yenilenebilir enerji başka bahara

Google, kömürden daha ucuz yenilenebilir enerji geliştirme projesini rafa kaldırdı. Proje, CEO Larry Page’in önemli kurumsal hedeflerinden biriydi.Salı günü bir açıklama yapan Google, yedi projesine destekten vazgeçtiğini açıkladı. Bu projeler anasında ‘Kömürden Daha Ucuz Yenilenebilir Enerji’ ve Knol ismiyle bilinen, Wikipedia’ya benzer bir online ansiklopedi servisi de yer alıyordu.

Kurumsal blog’unda açıklanan bu yeni planlar, Google’da, şirketin kurucularından Page’in Nisan’da görevi almasından beri yapılan üçüncü ‘bahar temizliği’ hamlesi oldu.

Mobil uygulamalar ve sosyal networking konularında Apple ve Facebook’la zorlu rekabet Google’ı sıkıştırıyor. Bazı yatırımcılar da dünyanın 1 numaralı internet arama şirketinin harcamalarındaki artışı yüksek sesle sorguluyor.

Bu kararların ardından Google, diğer kuruluşların onun yenilenebilir enerji odaklı çabalarını bir sonraki aşamaya çekmekte daha iyi bir konumda olduğunu vurguladı. Oysa şirket, 2007 yılından beri yenilenebilir enerjinin fiyatını aşağı çekmeyi sağlamak adına yatırımlar yapıyor ve bu konuda yardımı olabilecek teknolojiler üstüne Ar-Ge çalışmaları yürütüyordu. Bu çalışmalarda özellikle güneş enerjisi teknolojisine odaklanılıyordu.

[caption id="attachment_38439" align="alignnone" width="450" caption="Bill Weihl"][/caption]

Bill Weihl’in şirketten ayrılmasının etkisi mi oldu?

2009 yılında ise şirkette ‘Yeşil Enerji Çarı’ olarak tanınan Bill Weihl, birkaç yıl içinde yenilenebilir enerji üretecek teknolojiyi geliştireceklerini, bunun fiyatının kömürden daha ucuz olacağını vurgulamıştı. Ancak bir Google sözcüsünün son açıklamasına göre Weihl, bu ayın başında Google’dan ayrıldı.

Öte yandan Google blog’unda daha temiz, daha etkili enerji üretme çabalarına devam edeceğini, bunlara veri merkezlerinde yenilenebilir enerji kullanımının da dahil olduğunu vurguladı.

Google’da Salı günkü ‘bahar temizliğinden’ nasibini alanlar arasında Google Knol, Google Search Timeline, Google Gear, Google Friend Connect, Google Bookmarks Lists ve Google Wave de yerini alıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun