Bilim 05 KASIM 2015 / 14:55

Yeni lithium-air bataryalar benzinin yerini alabilir

Mobil cihazlar için büyük problem olan bataryalar, yavaş yavaş yolunu buluyor.

Akıllı telefonlar, taşınabilir bilgisayarlar ve yeni nesil mobil cihazlar... Bunların her biri günlük hayatımızın yanı sıra iş hayatımıza da ciddi anlamda olumlu etki edebilen ürünler. Taşınabilir cihazlar için her gün yeni donanımlar hazırlanıyor, olan donanımlar güçlendiriliyor. Tüm bu gelişmelerin yanında bir türlü gelişemeyen bir teknoloji, yapılan gelişmelerden yeterince faydalanmamızı engelliyor. Evet, bataryadan bahsediyorum. Dünyanın en hızlı mobil çipi yapılsa bile bu çipe uzun süre güç sağlayabilecek ve küçük boyuta sahip batarya maalesef yok. Lityum-hava bataryaları ise bu konuda ciddi bir devrime sebep olacak gibi görünüyor.

Katot kısmında geleceğin elektronik malzemesi grafenden faydalanılan bu bataryalar 3 volt ile şarj olurken 2.8 volt enerji sağlayabiliyorlar. Yani verimliliği yaklaşık %93. Verimliliğin bu kadar yüksek olması, ısınma ihtimallerini de ortadan kaldırıyor.

Kilogram başına düşen enerji miktarı karşılaştırmasında petrol ile yarıştığı söylenen bataryaların kullanıldığı elektrikli araçların şehirler arası değil, ülkeler arası yolculuk yapabileceği söyleniyor.

Lityum-hava bataryalarının soluduğumuz hava ile çalışması planlanırken şimdiki prototipler saf oksijenle çalışıyor.