Bilim 27 ŞUBAT 2011 / 12:46

Yeni kurulan teknoloji şirketi Asperger Sendromlu çalışanların peşinde

Amerika'da bulunan yazılım test şirketi Aspiritech, otizmin daha hafif bir çeşidi olarak tanımlanabilecek Asperger Sendromu hastalarını özellikle işe almaya başladı. Sebep? Bu kişilerin yazılım testleri için aranan özellikler konusunda ideal bir profil ortaya koyması.

Amerika'daki Aspiritech adlı bir şirket, sosyal etkileşimde bazı sorunlar yaşamakla birlikte güçlü bir algı ve analiz yeteneğine sahip olan, bunun yanı sıra konsantrasyon sorunu da yaşamayan Asperger Sendromu hastalarını işe alım konusunda özellikle tercih etmeye başladı. Şirketin açıklamasına göre "uzun süre konsantrasyonu koruyabilme özelliği, güçlü hafıza, seçilen konuya derinlemesine odaklanabilme, teknik yetenekler geliştirmeye olan eğilim ve detaylara verdikleri önem", Asperger Sendromu hastalarını kendi konuları açısından ideal bir çalışan haline getiriyor.Tabii işin bir de duygusal yönü var. O da şirketin Asperger Sendromu hastası olan çocuklarının yakın zamanda işten ayrılmak zorunda kalması. Şirket, aldığı bu kararla bu tür bozukluğa sahip bireylerin gerçek potansiyeli konusuna da dikkat çekmek istiyor.Asperger Sendromu olan bireylerin de "kendilerini güvende hissettikleri" ve "kontrolü ellerinde tutabildikleri" için bilişime dayalı işlere özellikle ilgi duydukları belirtiliyor.Bununla birlikte sözlü iletişimle ilgili sorunlar ve birçok işi bir arada yapamamak gibi konular Asperger Sendromu hastalarının insan kaynaklarıyla görüşme aşamamasını geçememesine veya kalabalık ofis ortamına uyum sağlayamamasına neden olabiliyor.ZDnet'in konu hakkındaki ilgi çekici yazısını buradan okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun