Bilim 01 MART 2016 / 17:28

Yeni Concorde geliyor

Nasa, efsanevi yolcu uçağı Concorde'un piyasadan kaldırılmasıyla ortaya çıkan boşluğu doldurmayı hedefliyor.

Bir yolcu uçağına göre "fazlasıyla karizma" görünümüyle gönüllerde taht kuran Concorde, 2000'de gerçekleşen bir kaza sonrasında 2003'te uçuşlardan kaldırılmıştı. 1969'da ilk uçuşunu yapan Concorde tam 2124 km/s hızına sahipti. Atlas Okyanusu'nu 3 saatte geçen Concorde, muhtemelen hala en sevilen yolcu uçağıdır.

Kaliforniya merkezli Lockheed Martin havacılık şirketinyle tasarımı için 20 milyon dolarlık anlaşma yapan Nasa, yeni Concorde'un eskisine göre çevreye daha az zararlı, daha güvenli ve daha sessiz olmasını istiyor. Concorde'lar, 747'lere göre tam 6 kat daha fazla yakıt tüketiyordu. Amerika, Hindistan ve birkaç ülke, Concorde'un sebep olduğu gürültü sebebiyle uçuş hızlarının düşürülmesinie karar verilmişti.

Nasa'nın süper hızlı yolcu uçaklarının ilkinin 2020 yılında ilk test uçuşunu yapabileceği söyleniyor. 
ETİKETLER : concorde nasa concorde 2
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun