Bilim 23 MART 2011 / 10:52

Yeni çıkan elektrot lityum pilleri 2 dakikada şarj edecek

Elektrikli araçlar artık iyiden iyiye gündeme otururken, bu araçları tehdit eden en büyük unsur halen şarj süresinin uzunluğu olarak karşımıza çıkıyor. Zira benzin istasyonunda 2 dakikada depoyu doldurup 1000 kilometre yol yaparken, şarjlı araçlar için saatlerce akü şarj edip 400 kilometre bile yol yapamamak gibi bir durum söz konusu.

İşte yeni çıkan bir teknik, daha doğrusu bir elektrot sistemi, elektrikli araçların temelini oluşturan lityum iyon pillerin 2 dakikada şarj edilebilmesini mümkün kılmayı vaat ediyor. Tabii bu iş sadece elektrikli araçlarla da sınırlı kalacak bir şey değil. Cep telefonunuzdan medya oynatıcınıza kadar pille çalışan her cihaz bu teknolojinin nimetlerinden faydalanabilecek.Haberde belirtildiğine göre seri üretime geçmek için gün sayan bu sistem hakkında detaylı teknik bilgiyi Ars Technica'nın haberinde bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun