Bilim 21 ŞUBAT 2012 / 16:30

Yapay ette yeni bir adım: Bu hamburgerin fiyatı tam 300 bin dolar!

Bu hamburgerin fiyatı tam 300 bin dolar!

Hollandalı bilim insanları uzun zaman süren çalışmalarının ardından büyükbaş hayvanların kök hücrelerinden yapay et üretmeyi başardı. Et artık çiftliklerde değil, tarlalarda yetişecek!Önümüzdeki yıllarda yaşanması olası görülen et kıtlığına, daha doğrusu besin kıtlığına karşı çözüm olarak gösterilen yapay et önümüzdeki Ekim ayında test edilecek.

Hollanda’nın Maastricht Üniversitesinde, mayalanma teknelerinde 3 bin sığır lifinden 2 cm kalınlığında üretilen bu etin dünyaca ünlü şef Heston Blumenthal tarafından hamburger yapılacağı belirtildi. Bu hamburgerin fiyatı ise tam 300 bin dolar olacak.

Üreticiler, ürünün kalitesinin ispatlanması durumunda maliyetin kısa zamanda normal fiyatlara ineceği konusunda görüş belirtiyorlar. Dünyadaki et ihtiyacının 2050 yılında iki katına çıkacağını, bu sebepten yapay et üretimine dair projelerin çok büyük önem taşıdığını belirten araştırmacılar, laboratuvar ortamında üretilecek bu etlerin bakteri riskini de azaltacağını söylüyorlar.

Hayvan hakları konusunda radikal eylemleriyle tanınan PETA, gelişmeyi çok olumlu bulurken, hayvan hakları konusunda çok büyük önem taşıdığını belirtti.

Bakalım vejetaryenler bu konuda ne düşünecekler...
YORUMLAR
bircan 21 ŞUBAT 2012 / 20:05 0 0
bilim insanları mı? bunlar insan düşmanı!
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun