Bilim 02 MART 2009 / 12:28

Yalın ADSL kararı TELKODER’i sevindirdi

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER Rekabet Kurulu’nun ‘Yalın ADSL’ kararı konusunda bir basın açıklaması yayınladı.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER Rekabet Kurulu’nun ‘Yalın ADSL’ kararı konusunda bir basın açıklaması yayınladı.


 


TELKODER’in basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “TELKODER olarak, ilgili kurumlarımızın telekomünikasyon alanında rekabet ortamını sağlamaya yönelik çalışmalarını büyük bir ilgi ve takdirle izliyoruz. Son olarak, Rekabet Kurulu’nun ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunu ortadan kaldıran kararını memnuniyetle karşıladık. Kurul, yalın ADSL uygulamasının başlatılması için, Türk Telekom’un üç ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) başvuruda bulunmasını öngörüyor. Yalın ADSL uygulaması, tüketicilerin sabit telefon abonesi olmadan ADSL hizmeti alabilmelerine imkân sağlayan bir düzenleme niteliği taşıyor. Bu uygulamayı genişbant internet hizmeti alanındaki rekabetin geliştirilmesi açısından son derece önemli bir adım olarak görüyoruz.Yalın ADSL hizmeti, Norveç, İsveç, Hollanda, İtalya, Fransa gibi ülkelerde başarıyla veriliyor. Yalın ADSL tarifeleri, normal ADSL tarifelerinden farklı olabiliyor. Bu tarifelerin Türkiye’de nasıl uygulanacağını ise Türk Telekom’un tarifelerini belirlemesinden sonra göreceğiz. Ancak, Yalın ADSL’in fiyatının “mevcut standart hat sabit ücreti ve mevcut ADSL paketi ücretinin toplamını hiçbir şekilde geçmemesi” gerekiyor. Yalın ADSL uygulamasının başlatılması, tüketicilerin ADSL için iki ayrı başvuruda bulunmaları zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor. TELKODER olarak Yalın ADSL konusunda gelinen noktanın umut verici olduğuna inanıyoruz. İlgili kurumlarımızın, bu kararla tüketici hakları ve rekabetin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım atmış olduklarını düşünüyoruz.TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği)”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun