Bilim 02 AĞUSTOS 2010 / 09:22

Yalın ADSL'de fiyatlara bir tepki de TELKODER'den

BTK'nın "telefonsuz internet"i başlatma kararı teşekkürü, fiyatı nedeniyle teessüfü hak ediyor!

BTK'nın "telefonsuz internet"i başlatma kararı teşekkürü, fiyatı nedeniyle teessüfü hak ediyor!


"Telefonsuz internet" (Yalın DSL) hizmetinin önemini her fırsatta dile getiren TELKODER, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) söz konusu hizmetin başlatılmasına ilişkin kararından memnuniyet duymakla birlikte, BTK tarafından belirlenen 10 TL'lik sabit ücretin fazla olduğuna dikkat çekti. TELKODER, söz konusu ücretin mevcut internet abonelerine avantaj sağlamadığını ve sabit internetin yaygınlaşmasına yardımcı olmayacağını hesaplamalarla ortaya çıkardı.

TELKODER, hem tüketici hakları hem de internet kullanımının yaygınlaştırılması açısından son derece önemli bir adım olarak nitelediği "telefonsuz internet" hizmetine ilişkin belirlenen 10 TL'lik sabit ücretin vatandaşın beklediği ucuzluğu getirmediğini dile getirdi. Sadece internet isteyen tüketicilerin artık sabit telefonla ilgili ücreti ödemekten kurtulması ve daha düşük ücretle internet kullanabilmesi gerektiğini belirten TELKODER'in yaptığı bilimsel çalışmaya göre "telefonsuz internet" ücretinin tüm vergiler dahil 6,15 TL olması gerekiyor.

TELKODER, "telefonsuz internet" hizmetine ilişkin hesaplamaları ve karşılaştırmaları tüm vergiler dahil olacak şekilde şöyle yapıyor:

Mevcut internet aboneleri

"Telefonsuz internet" öncesinde abonelerin ödemekte oldukları en düşük ücret

Sabit telefon ücreti: 12,33 TL (KlasikHaTT)İnternet erişim ücreti: 26,81 TL (1 Mbit 4 Gbit kotalı) TOPLAM: 39,14 TL

"Telefonsuz internet" (Yalın DSL) ile ödeyecekleri en düşük ücret

Telefonsuz internet sabit ücreti: 10,00 TL (toptan ücret)İnternet erişim ücreti: 29,00 TL (8 Mbit'e kadar 4 Gbit kotalı) TOPLAM: 39,00 TLFARK: 0,14 TL

Bu hesaplama, "telefonsuz internet" hizmetiyle mevcut abonelere herhangi bir fiyat avantajı getirilmediğini açıkça ortaya koyuyor.

Yeni abone olacaklar

"Telefonsuz internet" öncesinde abonelerin ödemeleri gereken ücret

Sabit telefon ücreti: 23,75 TL (Fixhatt)İnternet erişim ücreti: 29,00 TL (8 Mbit'e kadar 4 Gbit kotalı)TOPLAM: 52,75 TL

"Telefonsuz internet" (Yalın DSL) ile ödeyecekleri ücret

Telefonsuz internet sabit ücreti: 10,00 TL (toptan ücret)İnternet erişim ücreti: 29,00 TL (8 Mbit'e kadar 4 Gbit kotalı) TOPLAM: 39,00 TLFARK: 13,75 TL

Bu hesaplama, "telefonsuz internet" hizmetiyle yeni abone olacak tüketicilere kısmen bir fiyat avantajı sağlandığını gösteriyor.

Mobil internet ile karşılaştırma

Mobil internet ücretleri:

1 Mbit kotalı: 29 TL4 Mbit kotalı: 39 TLYalın DSL ücreti (4 Gbit kotalı): 39 TL

Görüldüğü gibi "telefonsuz internet" ve mobil internet ücreti arasında fark bulunmuyor.

TELKODER, telefonsuz internet hizmetinin başlaması ile tüketici yararına olacak uygulamaları ise şöyle sıralıyor:

• Tüketici, biri Türk Telekom olmak üzere iki işletmeci ile muhatap olmayacak, sadece bir işletmeci ile muhatap olacak.• Tüketici, biri Türk Telekom olmak üzere iki fatura ödemek zorunda kalmayacak, sadece bir fatura ödeyecek.• Telefon faturası borcundan dolayı internetin kesilmesi uygulaması ortadan kalkacak.

TELKODER, "telefonsuz internet" kararının olumlu ve olumsuz yönlerini şöyle belirliyor:

Olumlu yönler • Uzun süredir beklenen düzenleme gerçekleştirildi.• Yeni nesil işletmeciler TT'den bağımsız olarak abone kazanabilecek.• Sabit Numara Taşınabilirliği için olumlu bir gelişme.• Telefon faturası borcundan dolayı internetin kesilmesi uygulaması ortadan kalkacak.• İnternet işletmeci değişikliğinde 11 gün olan kesinti süresi 3 saate indirildi.

Olumsuz Yönler:• Ücretler mevcut internet abonelerine avantaj getirmiyor. • Ücretler mobil internet hizmetine karşı rekabette avantaj getirmiyor.• Yalın DSL'e geçiş ile ilgili süreç uzun ve geçiş ile ilgili düzenlemede sorunlar var.• Numara taşıma ve yalın DSL'e geçiş eş zamanlı olmalı.

Sonuç itibariyle TELKODER, 10 TL olarak belirlenen "telefonsuz internet" ücretin mevcut internet abonelerine fiyat avantajı sağlamadığının, sabit internete mobil internet rekabetine karşı bir avantaj yaratmadığının ve Türkiye'deki toplam sabit internet abone sayısını artırıcı etkisi bulunmadığının altını çiziyor.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, konu hakkında şunları söylüyor: "Mobile karşı rekabet şansı elde edilebilmesi ve toplam sabit internet abone sayısının arttırılabilmesi için, Türk Telekom'un telefonsuz internet (Yalın DSL) ücretlerini kendi iradesi ile indirmesinin kendi yararına olacağına inanıyoruz."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun