Bilim 17 KASIM 2011 / 12:57

Xerox su tüketimini 40 milyon litre azalttı

Xerox su tüketimini 40 milyon litre azalttı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, dünya genelindeki organizasyonlarında, bir yılda harcadığı su oranını 40 milyon litreden fazla azalttı. Sera gazı emisyonunu da 2002’den bugüne yüzde 31 oranında düşürdü.Xerox, iş hedefleri ile çevre ve toplumsal sorumluluklarını birarada nasıl yürüttüğünü açıklayan, 2011 yılı Küresel Vatandaşlık Raporu’nu yayınladı. Xerox’un 2006 yılından itibaren her yıl düzenli olarak duyurmaya başladığı Küresel Vatandaşlık Raporu, kurumun iş hedeflerini, sosyal sorumluluklarını, çevre politikalarını ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını ortaya koyuyor.

Xerox 2011 yılı küresel vatandaşlık raporunda, müşterilerine, Xerox’un kendisine ve dünyaya yarar sağlayan çalışmalarını örneklerle anlatıldı. 2011 yılı raporu, müşterilere destek, çalışma yerinin iyileştirilmesi, gezegenin korunması ve toplumun gelişimine katkı olmak üzere 4 ana başlıkta sunuldu.

Raporun içinde bulunan hissedarlara yönelik yazılan mektupta, Xerox Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ursula Burns; “Hizmetlerimizi, müşterilerimizin maliyetlerini azaltmaları, verimliliklerini ve müşteri memnuniyetlerini artırmaları, enerji tüketimlerini düşürmeleri, daha az kağıt kullanmaları ve sınıfının en iyisi çözümler üretmeleri için veriyoruz” dedi.

Xerox’un 2011 Küresel Vatandaşlık Raporunda öne çıkan çalışmalar şöyle sıralanıyor:

• Xerox, dünya genelinde bir yılda su tüketim oranını da 40 milyon litreden fazla azalttı.

• Sera gazı emisyonu 2009 yılına oranla yüzde 3, 2002 yılından bugüne yüzde 31 oranında azaltıldı.

• Üretim sürecinde doğan uçucu organiklerin emisyonu 2009 yılına oranla yüzde 16 azaltıldı.

• Enerji tüketimi oranı 2002 yılından bugüne yüzde 22 düşürüldü. Haziran 2009’dan itibaren, 2010 yılı içerisinde piyasaya sürülen tüm Xerox ürünleri ENERGY STAR sertifikasına uygun olarak üretildi.

• Xerox, dünya genelindeki organizasyonlarında zararlı atık oranını 2009 yılına oranla yüzde 4 azalttı. Bu atıkların yüzde 93’ü yararlı olacak şekilde geri kazanıldı. Xerox, 2009 yılında oranla 2015 yılında yüzde 50, 2020 yılında ise yüzde 85 daha az atık oluşturmayı hedefliyor.

• 2010 yılında,1.840 kar amacı gütmeyen STK, kolej ve üniversite Xerox’tan doğrudan finansal destek aldı.

• Xerox, E-Zpass gibi otomatikleştirilmiş geçiş ücreti yönetimi gerçekleştirerek, 2010 yılı içerisinde dünya genelinde belediyelere trafik tıkanıklığı ve diğer ilgili çevresel etkileri azaltmada yardımcı oldu.

• Dünyanın en büyük ofis kağıdı tedarikçisi Xerox, 2010 yılında The Nature Conservancy (Doğayı Koruma Kuruluşu) ile sürdürülebilir kağıt döngüsünün gelişimine yönelik 4 yıllık bir anlaşma imzaladı. Sürdürülebilir bir kağıt döngüsünün gelişimini desteklemek için Xerox ayrıca tedarikçilerine de, sürdürülebilir orman yönetimi için bağlayıcı olan koşullara sadık kalmasını şart koşuyor.

• Xerox, 2010 yılında da yüzde 90 daha az atık oluşturan patentli katı mürekkep teknolojisine yatırım yapmaya devam etti. Xerox’un 2010 yılında piyasaya çıkardığı Xerox ColorQube 8570/8870 ürünlerinde katı mürekkep teknolojisini kullandı. Önümüzdeki dönemlerde piyasaya sürülecek, geliştirme aşamasındaki bir çok üründe de daha az enerji harcayan ve daha az atık oluşturan teknolojiler kullanılacak.

• Xerox, 2010 yılında atık önleme ve yönetimi konusunda yaptığı çalışmalarla, yüzde 92’lik bir geri dönüşüm oranına ulaştı.

Xerox’un, sürdürülebilir inovasyon konusundaki duyarlılığı Eylül ayında yayınlanan Dow Jones Sürdürülebilirlik Kuzey Amerika Endeks’i tarafından da onaylandı. Sürdürülebilirlik Endeksi, çevresel ve sosyal değerleri benimseyen şirketleri takip eden yatırımcılara yol gösteriyor.

Raporun tamamı http://www.xerox.com/citizenship bağlantısından görülebilir. Xerox’un çevresel sürdürülebilirlik faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için ise, http://www.xerox.com/environment bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun