Bilim 12 AĞUSTOS 2011 / 12:20

Vücudunuzun kadranı dövmeniz olacak

Vücudunuzun kadranı dövmeniz olacak

Dövmecileri isyan ettirecek buluş tıp dünyasından geldi. Artık hastanın kalp atışları ve beyin aktivitesi dövmesinde görüntülenecek.Gün geçmiyor ki tıp dünyası ileri teknolojiyle harmanlanmış bir icada daha imza atmasın. Yüzyıllardır insanoğlunun başkalarından farklılaşmak ve hayatının mesajını vücudunda taşımak arzusu ile yaptırdığı dövmeler tıbbi bir araç olarak kullanılacak.

Illinois üniversitesinden John Rogers önderliğinde geliştirilen ufacık bir etiket insan vücudunun ısı; tansiyon, kalp atışı ve beyin aktivitesi gibi bilgilerini görüntüleyebilecek. Dövme olarak vücuda uygulanabilecek ve ekibin ‘epidermal electronics’ (epidermal elektronik) adını verdiği bu sistem sayesinde tıbbın birçok cihaz kullanarak gerçekleştirebildiği tetkiklerler anlık olarak buradan okunabilecek.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/xki11u_electronic-skin-tattoos-with-medical-gaming-uses_news[/dailymotion]

Devre elemanları küçülüyor

New Scientist’in yaptığı habere üniversitede geliştirilen yöntemde, tranzistör, rezistör ve diyot gibi elektronik devre elemanlarının yapımında kullanılan silikon ve galyum arsenit maddeleri kullanılıyor. Bu maddeler ile sadece birkaç nanometre kalınlığında kablolar üretiliyor ve bunlar bir kauçuk paröa üzerine yerleştirilerek dış etkenlere karşı korunabilecek şekilde kaplanıyor. Sonuç olarak sadece 0,04 mm. Kalınlığında bir ‘kadran’ elde ediliyor.

Rogers’a göre bugün sadece hastanelerde kullanılabilen büyük cihazlarla, vücuda jel sürülerek, elektrodlar kullanılarak uygulanan tetkik yöntemler, bu teknolojiyle beraber tarihe karışacak. Doktorların cilt üzerinden alabildikleri birçok bilgi dövmeler üzerinde bulunacak.

Geliştirme ekibiyle şu an sadece prototip haline getirilebilen projenin yakın zamanda kullanılmaya başlanması bekleniyor. Ayrıca kaslar ve sinir sistemini ölçümleyen bu dövmelerin uzun vadede başka başka cihazları kontrol edebilmek gibi sıradışı işlerde de kullanılabileceği belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun