Bilim 05 MART 2010 / 13:01

Videoda konuşma tanıma teknolojisi

YouTube işitme engelliler için videolara otomatik başlıklar ve açıklamalar yerleştirecek.

YouTube işitme engelliler için videolara otomatik başlıklar ve açıklamalar yerleştirecek.


Milyonlarca videoya konuşma tanıma teknolojisini yerleştirecek olan Youtube, bu hizmeti online dünyada öncü bir çalışma olarak lanse ediyor. Öncelikle İngilizce videolarla bütünleştirilecek açıklamalı başlıklar, önümüzdeki aylarda diğer dillerin yer aldığı videolara da uygulanacak.

Google mühendislerinden Mike Cohen, konuşma tanıma teknolojisinin yaklaşık 50 yıldır var olduğunu ancak şimdilerde geniş bir platformda kullanılabilir hale geldiğini belirtiyor. 25 yıldır bu teknoloji üzerine çalışan mühendis ve ekibi, yine de geliştirdikleri uygulamanın eksikleri olduğunu kabul ediyorlar. Ekip, bunun eksiksiz bir çözüm olmadığını; ancak gerçek çözüme giden yolda önemli bir adım olduğunu söylüyor.

Yapılan açıklamaya göre, video açıklama hizmeti karşısında, işitme problemleri olan insanlardan gelen geri dönüşümler ise oldukça olumlu.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun