Bilim 28 MART 2012 / 16:53

Video konferans 'robot eliyle' çağ atlıyor

Video konferansın, IM veya telefonla yapılan görüşmelerden daha verimli olduğu aşikar olsa da yine de aynı ortamda bulunma hissi yaratmadığı ortada. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen Osaka Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bu eksikliği giderme adına bir süredir gerçekleştirdikleri çalışmalarda ilerleme kaydettiklerini duyurdular. Yaptıkları çalışmalar sonucunda, el sıkışabilen “robot eli” geliştiren araştırmacılar, monitör aracılığıyla konuşan kişilerin birbirini daha çok “hissetmesine” olana sağlıyor.

Silikon ve sünger kullanılan robot el insandaki kemik ve el yapısını karşı tarafa hissettirebildiği gibi, insan sıcaklığına yakın bir sıcaklık da sağlıyor.

Araştırmacılar yakın zamanda hafif basınç uygulayabilen bir yapıyı da sisteme ekleyerek daha “insansı” bir yapı yaratmayı planladıklarını açıkladılar.

"Robot Elin" işleyişini gösteren videoya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mTjUamTF8xk[/youtube]


 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun