Bilim 29 ARALIK 2008 / 09:59

Video iletişiminde yeni bir dönem

Cisco, video ve diğer zengin medya içeriklerinin gönderimi için geliştirilmiş yeni akıllı ağ çözümleri sunuyor.

Cisco, video ve diğer zengin medya içeriklerinin gönderimi için geliştirilmiş yeni akıllı ağ çözümleri sunuyor.


Cisco, IP ağlarını yeni nesil videoyla gelişmiş medya uygulamaları için yeni bir platform haline getiren Medianet çözümlerini duyurdu. Yeni platformla, iş ve ev ağları üzerinden ileri iletişim, işbirliği ve eğlence deneyimleri sunuluyor. Şirketin gerçekleştirdiği 2007-2012 Cisco Görüntü Ağ Endeksi araştırması sonucuna göre 2012 yılına kadar tüketici internet trafiğinin yüzde 90’ının içeriği video olacak. Yeni çözümler de bu öngörü doğrultusunda sunuluyor.


Cisco’nun video stratejilerinin arkasında; video ve müzik indirme, IPTV, oyun gibi uygulamalardan oluşan zengin medyaya uygun ağlara eğilim yatıyor. Şirketten yapılan açıklamaya göre; geleneksel IP ağlar ise etkileşimli ve eşzamanlı gereksinimler için yeterli gelişmişliğe sahip değil. Bu nedenle IP ağları üzerinden gönderilen medya uygulamalarının hedeflenen cihaza gidip gitmediği ya da nasıl bir kalitede ulaştığı öngörülemiyor. Medianet bu noktada sunduğu çözümlerle videoyu gönderilecek cihaza göre en iyi şekilde yeniden biçimlendiriyor. Bununla birlikte trafik durumunu kontrol ediyor ve uygun bir aktarım ile video ya da diğer zengin medya uygulamalarının gönderimini sağlıyor. Ağ üzerinde giden medyanın tipini de tanıyan Medianet, uygun bir şekilde medya içeriğinin gönderildiğine şüphe bırakmıyor.İnternet ve IP ağlarının bir değişim sürecinde olduğunu belirten Cisco Gelişen Pazarlar Teknolojileri Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Marthin De Beer, “Yakın bir gelecekte tüketici ağ trafiğinin yüzde 90’ını video, zengin medya içeriği, yeni Medianet teknolojileri ve araçları oluşturacak. Bu durum, yeni ağların evrimini tetiklemekle kalmayıp aynı zamanda video, zengin medya, ses ve veriyi tek bir ağ platformu üzerinde bir araya getirerek yeni deneyimleri mümkün hale getirecek” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun