Bilim 20 MART 2009 / 13:35

Vestel IPTV çıkarmasını İzmir’de başlattı

İlk olarak İzmir Hilton Otel’de gerçekleştirilen İnteraktif Otel TV’nin yurtiçinde ve yurtdışında yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İlk olarak İzmir Hilton Otel’de gerçekleştirilen İnteraktif Otel TV’nin yurtiçinde ve yurtdışında yaygınlaştırılması hedefleniyor.


Vestel, İzmir Hilton Otel’de düzenlediği toplantıyla İnteraktif Otel TV hizmetini ve IPTV konusundaki çalışmalarını basın mensuplarına aktardı. İnteraktif Otel TV’nin ilk uygulamasını ilk olarak İzmir Hilton Otel’de gerçekleştiren Vestel, yurtiçinde ve dışında yeni projeler için kolları sıvamış durumda. Uygulamayla kullanıcılara TV, film, müzik, oyun ve bilgiye erişim gibi içerikler sağlanıyor.


 


Toplantıda konuşma yapan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, televizyon teknolojilerinin ve izleyici alışkanlıklarının hızlı değişimine dikkat çekti. İnternetin günlük hayattaki yeri paralelinde son beş yılda izleme alışkanlıklarının ciddi şekilde değişim geçirdiğini kaydeden Yüngül, Vestel olarak gelişmeleri yakından izleyerek kullanıcılara yeni servisler sunduklarını ifade etti.


 


LCD’nin pazarda yeni bir açılım yarattığına işaret eden Yüngül, internetin günlük hayatın vazgeçilmez parçası olmasıyla insanların bilgi erişim alışkanlıklarının değiştiğini kaydetti. Son dönemde öne çıkan web TV ve IPTV gibi kavramlarına işaret eden Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya uygulamaları paralelinde internet ve televizyonun bütünleştiği çözümler sunmak için adımlar atıyoruz. Kişiye özel TV izleme alışkanlığı söz konusu. IPTV her kişiye özel izleme seçenekleri sunuyor.”


 


Tüplü televizyon satışlarının yıllar bazında azaldığını aktaran Yüngül, LCD satışlarının yükselişine işaret etti. Krize rağmen Avrupa ülkelerinde LCD satışlarının yüzde 20 büyüdüğünü kaydeden  Yüngül, “Bunun ardından IPTV geliyor. Gelişmiş ülkeler bu konuda öncü. Fransa’da toplam hane sayısının yüzde 20’sinde IPTV var” dedi.


 


Vestel IPTV çözümünü kutu bazlı ve televizyon ile bütünleşik olmak üzere iki şekilde sunuyor. Günümüzde kutulu çözümlerin daha çok satıldığını belirten Yüngül, gelecek dönemde ise bütünleşik ürünlerin tercih edileceğini kaydetti. IPTV tarafında sadece cihaz üretimi yapmakla kalmadıklarını belirten Yüngül, bunu ürünün katma değerini artıracak servisler ve arayüzlerle geliştirdiklerini ifade etti. Yüngül IPTV ile pazarlama ve reklam alanında kişiye özel uygulamaların devreye gireceğini; dolayısıyla reklamcılığın şekil değiştireceğini sözlerine ekledi.


 


İzmir Hilton Türkiye’de ilk


 


Otel TV uygulamasının dünyada önemli bir pazara sahip olduğunu kaydeden Yüngül, IPTV’nin bu alanı en uç noktaya taşıdığını ifade etti. Yüngül çözüm konusunda şunları aktardı: “İnteraktif Otel TV sayesinde dünyadaki bütün TV kanallarına ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra film, müzik, oyun ve bilgiye erişim sağlanıyor. Yakın zamanda bu içeriğe kişisel sağlık da eklenecek. Bu alanda yazılım, servis ve içerik hizmetlerini paket halinde sunan öncü şirketiz.


Yurtdışında bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Vestel, Estonya’da Meriton Conference and Spa Hotel, Suriye’de Martini Hotel ve İngiltere’de Best Western Hotel’e Otel TV satışı yapmış durumda.


Uydu ve karasal yayınların aynı anda aynı menü üzerinden kontrol edilebilmesine olanak tanıyan İnteraktif Otel TV ile otel konukları istedikleri filmi ve müziği seçebiliyor. Oteldeki tüm interaktif servisler televizyon üzerinden kullanılabiliyor. Çevrimiçi ve güncel haberlerle hava durumuna 24 saat ulaşılabiliyor. Aynı zamanda otel etkinlikleri ve yakın çevreyi tanıtıcı bilgi sayfalarına erişilebiliyor.


 


TTNet’e 100 bin kutu


 


Vestel, TTNet’in IPTV projesi kapsamında açtığı kullanıcı kutusu üretim ihalesini de kazandı. Yüngül, TTNet için 2009 yılı içinde 100 bin adet set üstü kutu üreteceklerini açıkladı. Vestel IPTV çalışmaları kapsamında THY Genel Yönetim Binası’na ve Türkiye çapındaki 11 ofisine 39 adet sayısal bilgi ekranı kurulumu gerçekleştirdi. Yüngül ayrıca kullanıcılara internet sitelerindeki videoları TV’den izleme olanağı sunan VesTV’nin yanı sıra Meeting TV ve Video Wall TV gibi çözümler hakkında bilgi verdi. Vestel’in grup şirketi Birim Bilgi Teknolojileri ile gerçekleştirdiği Hastane TV ise toplantıda ele alınan diğer bir konu oldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun