Bilim 12 OCAK 2010 / 09:40

Veri yolunda çiçekler açacak

Alcatel-Lucent, ağ altyapılarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi bin kat azaltmak üzere ilk adımı attı.

Alcatel-Lucent, ağ altyapılarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi bin kat azaltmak üzere ilk adımı attı.


Alcatel-Lucent, Bell Laboratuvarları'nın öncülüğünde başlatılan Green Touch konsorsiyumunun girişimiyle önümüzdeki 5 yıl içinde bugüne kıyasla enerjiyi bin kat daha etkin kullanacak iletişim ağlarına dair referans bir altyapı geliştirmek için çalışacaklarının sözünü verdi. Londra'da gerçekleştirilen toplantı Alcatel-Lucent CEO'su Ben Verwaayen, Bell Labs Başkanı Jeong Kim, Bell Labs Araştırma Bölümü Başkan Yardımcısı ve Green Touch Konsorsiyum Başkanı Gee Rittenhouse ve akademi ve endüstriden 10'a yakın uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Bell Labs'ın önderliğindeki konsorsiyum bu hedefini gerçekleşirse, günümüz ağ altyapılarının 1 günde harcadığı enerji yeni nesil ağ altyapılarını tam 3 yıl boyunca beslemek için yeterli olacak. Alcatel-Lucent'in girişimi, Claude Shannon'un ağ altyapılarının ihtiyaç duyacağı en düşük enerjiyi hesaplamayı amaçlayan teorisine dayanıyor. Bell Labs'ın yapılan araştırmaya göre ağ altyapılarının çalışmak için ihtiyaç duyacağı teorik güç, günümüz ağ altyapılarının enerji ihtiyacının 10 binde birine eşdeğer. Alcatel-Lucent'in Green Touch girişimi de bu hesaptan hareketle, açık platforma sahip uluslararası bir konsorsiyumda dünyadan konusunda uzman kişileri ve şirketleri bir araya getirerek bu teorik sınıra yaklaşmayı hedefliyor.

İngiltere büyüklüğünde ormanı kurtaracaklar

Özellikle internetin yaygınlaşmasına ve paylaşılan veri hacminin artmasına bağlı olarak, veri iletişimi altyapıları önemli miktarda enerji harcıyor ve yüklü bir karbon emisyonu ortaya koyuyor. Alcatel-Lucent'in paylaştığı rakamlara göre şu an dünyada 3 milyon baz istasyonu, 700 milyon internet bağlantı noktası ve 1 milyar kilometre fiber iletişim hattı bulunuyor. Dünyada sadece ağ iletişimi altyapılarında harcanan enerjiden dolayı yılda 300 milyon ton karbondioksit açığa çıkıyor. Bu, 50 milyon otomobilin yıllık karbon salımına eşdeğer. Eğr dünya genelindeki ağların enerjiyi bu ölçüde etkin kullanması sağlanabilirse, çevre adına elde edilecek kazanç İngiltere'nin yüzölçümüne denk bir ormanı kurtarmakla eşdeğer olacak.

Endüstriden büyük destek

Bell Labs Araştırma Bölümü Başkan Yardımcısı ve Konsorsiyum Başkanı Gee Rittenhouse, vaatlerinin büyük olduğunu ve böyle bir başarıya imza atmak için sadece kendi çabalarının yeterli olmayacağını söyledi. Bunun için Green Touch girişimini başlattıklarını söyleyen Rittenhouse, "Enerji tasarrufu konusundaki düşüncemizi hayata geçirmek için yeni teknolojilere, yeni protokollere ve farklı bakış açılarına ihtiyaç duyacağız. Şu an 15 kurucu üyemizle teknik yol haritası ve ajanda üzerinde çalışıyoruz. Zaman içinde de katılımın armasını umuyoruz" dedi.

Green Touch girişiminde servis sağlayıcılar, akademik araştırma laboratuvarları, kamuya bağlı ve kar amacı gütmeyen araştırma enstitüleri ve endüstriyel ölçekli laboratuvarlar yer alıyor. Konsorsiyumun kurucu üyeleri arasında AT&T, China Mobile, Portugal Telecom, Swisscom, Telefonica, MIT Elektronik Araştırma Laboratuvarı, Stanford Üniversitesi Kablosuz Sistemler Laboratuvarı (WSL), Melbourne Üniversitesi Genişbant Uygulama Topluluğu (IBES), CEA-LETI Mikroelektronik Uygulama Araştırma Enstitüsü, imec, Fransız Bilgisayar Bilimleri ve Kontrol Araştırma Enstitüsü (INRIA), Bell Labs, Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü (SAIT) ve Freescale Semiconductor yer alıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun