Bilim 03 EYLÜL 2010 / 10:01

Veri kullanımı hızla artıyor, hedef daha kârlı operasyon

Avea, 3G rüzgarının sağladığı ivmeyle operasyonunu daha kârlı hale getirmeyi hedefliyor.

Avea, 3G rüzgarının sağladığı ivmeyle operasyonunu daha kârlı hale getirmeyi hedefliyor.


3G'nin Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesindeki yerini vurgulayan Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan, "Bilgiye hızlı erişim için operatörlerin ciddi altyapı yatırımları oldu. Bu yatırımlar anlamında Avea'da üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. 3G'nin birinci yaşgününde 81 ilde nüfusun büyük bölümünü 3G ağıyla kapsamayı başaran operatör iddiasını taşıyoruz. Gerek 3G modem pazarında, gerek mobil internet alanında gerekse katma değerli servisler anlamında iddialıyız. Dolayısıyla 3G'nin getirmiş olduğu birçok nimeti Türk halkının hizmetine sunmaktan mutluyuz" dedi.

Bu kapsamda hayata geçirdikleri katma değerli servislere değinen Kaplan, Avea'nın veri abonelerinin yaklaşık yüzde 70'lik kısmının 3G ağı üzerinde erişim sağlar duruma geldiğini söyledi. Geçtiğimiz bir yılda çok hızlı yol alındığını belirten Kaplan, buna karşın hala yolun başında başında olunduğunu sözlerine ekledi. Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü Türkiye'de 3G kullanımı hala Avrupa ortalamasının çok gerisinde. Pazara baktığınız zaman 3G hizmetlerinden faydalanan abone adedi, toplam pazarın yüzde 14'ü kadar. AB ortalaması ise yaklaşık yüzde 30. Bir yılda yüzde 14'e gelmek bir başarı ama yine de yolun başındayız. İnternet vazgeçilmezliğini artırdıkça mobil internet de gitttikçe daha vazgeçilmez bir hal alıyor. Bu yüzde 14'lük payın çok hızlı şekilde AB ortalamasına ulaşacağını tahmin ediyorum."

3G kullanım oranı yüzde 12'yi buldu

Avea aboneleri içinde 3G kullanıcılarının oranının yaklaşım yüzde 12 olduğunu ifade eden Kaplan, 3G abonelerinin sayısının genel pazarda gittikçe artacağını; kendilerinin de 3G abone sayılarını gerçekleştirdikleri kampanylarla artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Genel abone profilleinde genç kullanıcı kitlesinin yoğunluğuna işaret eden Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, bu kullanıcı grubuyla 3G'de hızlı uyum sürecinin söz konusu olduğunu kaydetti. Verinin toplam gelirdeki yerinin şu anda yüzde 3 olduğunu belirten Şahin, 2014'te bu oranın yüzde 5'e çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti. Şahin'in açıklamasına göre 2014'te dünyada mobil genişbant deneyimi 2 milyar kişiyi aşacak. 3G kullanımının artırmak üzere sundukları ücretsiz paket ve benzeri hizmetlere değinen Şahin, cihazların mobil veriye erişimde önemini vurguladı.

Kârlılık artacak

2009'un kârlılığın düşük olduğunu; 2010'da bu tabloyu değiştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sibel Türkmen, gelirlerini kârlı bir şekilde büyütmek istediklerini vurguladı. Tarifelerde yapılan fiyat düzenlemelerini ve arabağlantı ücretlerinin yüzde 52 oranında aşağı çekildiğini hatırlatan Türkmen, "Bu durum üç operatöründe gelirlerinde düşüşe neden oldu. Bu gelir kaybını giderirken müşteriyi mutsuz etmemek gerekiyor. Dolayısıyla birinci ve ikinci çeyrek dönemlerine baktığımız zaman, Avea olarak birinci çeyrekte 647 milyon olan gelirimizi ikinci çeyrekte 643 milyon olarak aynı seviyelerde tutmayı başardık. Diğer yandan birinci çeyrekte yüzde 6 olarak gerçekleşen EBITDA marjımızı yüzde 11 seviyelerine çıktı. Yani EBITDA oranımızı çeyrek bazında yüzde 97 oranında artırmayı başardık."

Bayi kanalında yeni işbirlikleri

Bayi kanalında cihaz satışının artması gerektiğini belirten Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Yılmaz, bu yönde çalışmalarına değindi. Mobiltel ile gerçekleştirdikleri iş ortaklığı hakkında bilgi veren Yılmaz, yeni dağıtım işbirliklerinin sinyalini verdi.

* Bu haber BThaber gazetesinin 782. sayısında yayınlanmıştır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun