Bilim 01 EKİM 2015 / 13:50

"Uzaylılar dünyayı istila edebilir"

Dünyanın geleceğiyle ilgili felaket senaryoları çizen Stephen Hawking, bu kez de dünyanın sonunu uzaylıların getireceğini öne sürdü. 


Daha önce insanlığın sonunu haddiden hzılı bir şekilde gelişen yapay zeka ve robot teknolojilerinin getireceğini iddia eden Stephen Hawking, bu kez de insanların uzaydaki yaşam arayışının, insanlığa pahalıya mal olacağını söyledi. Hawking verdiği röportajda insanlığın dünya dışı yaşamla karşılaşmasının beklenmedik sonuçlar doğurabileceğini belirtirken, dünya dışı varlıkların "göçebe" yaşam tarzını benimsemiş olabileceğini dile getirdi.

Dünyadışı varlıkların göçebe olabileceği konusunda ısrarcı olan Hawking, bu varlıkların kendi gezegenlerindeki kaynakları tüketmiş olabileceğini söyledi. Hawking, gezegenler arası seyahat ederek kaynak tüketen bu varlıkların, dünyayı keşfetmeleri durumunda farklı bir davranış sergilemeyecekleri konusunda da ısrarcı.

Dünyanın uzaylılar tarafından keşfedilmesinin, coğrafi keşiflerin gerçekleşmemiş olmasından bile kötü sonuçlar doğurabileceğini söyleyen Hawking, insanları bu konuyla ilgili bir kez daha uyardı.

Hawking'in iddialarının doğruluğunu ya da yanlışlığını zaman belirleyecek. Yapay zekalar konusunda verdiği demeçte “Bir kişi, bu tarz bir teknolojinin finansal piyasaları zekası ile alt ettiğini, insanların araştırmalarından daha iyi icatlar çıkardığını, insan liderlerini manipüle ettiğini ve akıl erdiremeyeceğimiz silahları geliştirdiğini tasavvur edebilir. Hepimiz risklerden kaçınarak yararlar elde etme şansını artırmak için ne yapmamız gerektiğini kendimize sormalıyız.” açıklamalarını yapan Hawking'in bu konuda da fazla şüpheci ve temkinli bir tutum sergilediğini görüyoruz.