Bilim 21 TEMMUZ 2015 / 14:39

Uzaylı avı başlıyor

Rus milyarder Yuri Milner, gezegenimiz dışında akıllı canlıların bulunup bulunmadığının araştırılması için 100 milyon dolarını ortaya koydu.

Plüton'un geçtiğimiz günlerde çekilen fotoğrafları dünya çapında büyük ses getirmişti. 1935'ten beri varlığından haberdar olduğumuz, Güneş Sistemi'nin en uzak gezegeni olan Plüton'un net fotoğraflarına ulaşmamız bu kadar ses getiriyorken uzaylıların varlığını kanıtlamamız halinde neler olacağını düşünebiliyor musunuz? Bu konu Rus milyarder Yuri Milner'ın da ilgisini çekmiş olacak ki uzayda akıllı canlıların bulunup bulunmadığını araştırılması için 100 milyon dolar ayırdı.

Bu parayla dünyanın en güçlü iki teleskobu Parkes ve Green Bank kiralanarak uzay, eskisine göre 10 kat daha geniş bir şekilde taranıyor olacak. Teleskoplar 1 ila 10 GHz arasını tarıyor olacak. Bu frekans aralığı, uzaydaki kozmik kaynaklardan etkilenmediği için "sessiz alan" olarak adlandırılıyor. Eğer "biz buradayız" mesajı vermek isteyen uzaylılar varsa bu frekans aralığındaki radyo dalgalarını araştırması gerektiği söyleniyor. Paranın bir kısmı bu araştırma kısmına ayrılacak.100 milyon doların kalanı da gelen verinin işlenmesi için gerekli donanımın hazırlanmasına harcanacak. Kaliforniya'daki Campbell Üniversitesi, şimdiden kolları sıvamış durumda. Bundan önce böyle bir donanımın oluşturulması fikri ortaya atılmış fakat kaynak yetersizliği sebebiyle ortada kalmıştı. Milner'ın ortaya koyduğu para ile anında harekete geçildi.

Sizce bu araştırmanın sonucunda uzaylılardan haber alır mıyız? Yoksa 100 milyon doları çöpe mi atmış oluruz? Fikirlerinizi haberin altındaki yorum bölümüne gönderebilirsiniz.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun