Bilim 15 MART 2013 / 10:21

Uzayda seks ölümcül olabiliyomuş

Yapılan araştırmalar, yerçekimsiz ortamların bebeklerin gelişiminde ölümcül sorunlara neden olabileceğini gösteriyor. Uzayla ilgili yapılan yeni çalışmalar, yıllarca sürecek uzak mesafelere yolculuk yapmayı planlayan bilim tutkunlarını hayal kırıklığına uğratacak sonuçlar ortaya koydu. Sonuçlara bakılırsa yerçekimsiz ortamda çiftleşme sonucu doğacak bebekleri beyin hasarından kansere kadar önemli sağlık sorunları bekliyor. Üstelik bu durum sadece insanlar için değil, dünyada yaşayan hemen her canlı türü için geçerli.

Araştırmacılar, bunun için tıpkı memelilerde olduğu gibi "sevgi tüpü" adı verilen uzuvlar yardımıyla sperm ve yumurtayı bir araya getiren bitkilerin üreme süreçlerini gözlem altına almışlar. Montreal Üniversitesinde çalışmayı yürüten ekipten biyoloji uzmanı Anja Geitmann, çalışmanın amacına dair şunları söylüyor:
"Dünyada yaşayan tüm canlılar dünyadaki yerçekimini hissedecek ve buna uyum sağlayacak şekilde evrim geçirdiler. Biz de yerçekiminin normalden az olduğu uzay boşluğu, veya normalden çok olduğu büyük kütleli gezegenlerde çoğalma sürecinin nasıl değişeceğini anlamak istedik."

Araştırmacılar bunun için bitkilerde erkek spermine karşılık gelen, aynı zamanda çok hızlı büyüyebilen (ve bu sayede yerçekiminin üzerindeki etkisinin daha kolay ölçülebildiği) polenler üzerinde çalışmalar yapmışlar. Çalışmalar sonucunda da yerçekiminin normalden az veya çok olduğu ortamlarda, dünyadaki yerçekimine uyum sağlayacak şekilde gelişen hassas hücre dizilimlerinin bozulmaya başladığını gözlemlemişler.

Bu araştırmalar sadece bitkilerin çoğalma sistemlerindeki değişimi değil, aynı zamanda ökaryot hücrelerdeki hücre içi taşıma mekanizmalarının farklı yerçekimi ortamlarında nasıl değişeceğini de anlamayı amaçlıyor.

Bu arada NASA'nın astronotları seks konusunda kesin olarak kısıtlamamakla birlikte, yörüngedeki ilişkilerin "profesyonel" ve "karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde" olması gerektiğine dair sıkı bir şekilde uyardığı biliniyor.

Araştırmadan gelen sonuçlar, Ay veya Mars'ta kurulacak kolonilerin gelecek nesilleri nasıl etkileyeceğini de anlamaya yardımcı olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun