Bilim 18 NİSAN 2011 / 14:23

Uzay turistlerini bekleyen tehlike ne?

Uzaya ilk çıkanlardan biri olmak için milyonlarca doları gözden çıkarmaya hazırsınız, peki ya bu bu duruma hazır mısınız bakalım? Uzaya ilk çıkanlardan olmak için uzay turizmine yüz binlerce, hatta milyonlarca dolar yatırıp sırasını bekleyenler, bu kararını bir kez daha gözden geçirse iyi olacak. Zira Johnson Uzay Merkezi tarafından yapılan bir araştırma uzaya çıkmanın ilginç bir yan etkisini ortaya koydu: İlaçlar uzayda dünyadaki kadar iyi etki etmiyor.

AAPS Journal'da yayınlanan habere göre uzayda kullanılan ilaçların etkisi hızla azalma gösteriyor ve sorumlusu da muhtemelen uzay gemisinde etkisini artıran kozmik radyasyon ve diğer koşullar. Johnson'un yaptığı araştırmaya göre içinde 35 farklı ilacın bulunduğu, uzayda 13 gün ile 28 ay arasında tutulan kutular incelendiğinde ilaç etken maddelerinin kabul edilen sınırların ötesinde bozulduğu ve tedavi edici etkisini yitirdiği gözlemlenmiş.

Bu da düzenli ilaç kullanan ve uzayda uzun süre kalmayı planlayanlar için sorun anlamına geliyor.

Neyse ki şimdilik kimsenin sizi uzaya çıkarıp haftalarca orada tutmak gibi bir vaadi yok. İçiniz rahat olsun...
ETİKETLER : uzay uzay ilaç
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun