Bilim 05 MART 2009 / 10:04

Ücretsiz alan adı kampanyası

Dot TK, alan adlarını ücrestiz dağıtarak web tasarımcıları, web programcıları ve sistem mühendislerini web sitesi kurmaya teşvik ediyor.

Dot TK, alan adlarını ücrestiz dağıtarak web tasarımcıları, web programcıları ve sistem mühendislerini web sitesi kurmaya teşvik ediyor.


.TK uzantılı alan adları kayıt sistemi Dot TK, bugün düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de internetin genel durumunu, gelişimini; şirketin Türkiye’deki uygulama ve hedeflerini anlattı.


Türk Telekom’un özelleştirilmesinin, ülkenin internet hızını geliştirmede önemli bir adım olduğunu söyleyen Dot TK CEO’su Joost Zuurbier; .com ile biten 73 milyon alan adı olduğunu, yeni şirket kurarken .com ile biten bir ad bulmanın zor olacağını belirtti. 


Bu aşamada kolay ulaşılabilir ve Türkiye adını taşıyan bir ad sunmak isteyen şirket, bir hafta boyunca ücretsiz Dot TK kayıtları sağlıyor. Bunun için üniversiteler bünyesinde bulunan laboratuvarlardan giriş yapmak gerekiyor. Her kullanıcı dört ile 64 karakter arasında değişen bir alan adı alabiliyor. Bu alan adları bir yıl geçerli oluyor. Ticari marka ve özel alan adları uygulamanın dışında tutuluyor. Önceden com.tr uzantılı olan bir web sitesi adını TK olarak değiştirmek mümkün.


İnternet gelişimi hızlandırmak için Türkiye’deki üniversitelerin internet uygulamalarının bir parçası olması gerektiğini söyleyen Zuurbier, “Türkiye, web site oluşumu ve alt yapı hazırlıklarında geri kalmış durumda. 26 milyon internet kullanıcısına denk gelen sadece 850 hosting web sitesi var. Yani 31 kullanıcı başına sadece bir web sitesi düşüyor. Örneğin Hollanda ve Almanya’da 3 kullanıcı başında 1 websitesi gibi bir oranla karşılaşıyoruz. Avrupa bölgesinde en düşük oranla Türkiye’de karşılaşıyoruz” dedi.  


Dünyada 280’i aşkın sunucusu olan ve Türkiye’de pazar araştırmasına Mayıs 2008’de başlayan şirketin şu an Maslak’ta bir ofisi bulunuyor. Dot TK’nın hedefi bir hafta içinde 15.000 - 25.000 öğrenci katılımı sağlanması. Şirket, IP adresi üzerinden bu kişilerin üniversite üzerinden giriş yapıp yapmadığını takip ediyor. Özel bir girişim olan Dot TK'nın kayıt bürosu merkezi Amsterdam’da bulunuyor. www.dot.tk

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun