Bilim 17 ARALIK 2009 / 10:25

Türkiye, zirvede hayal kırıklığı yarattı

WWF-Türkiye Soruyor: "Türkiye Kopenhag'a Hazırlıksız mı Yakalandı?"

WWF-Türkiye Soruyor: "Türkiye Kopenhag'a Hazırlıksız mı Yakalandı?"


Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı kapsamında 14 Aralık Pazartesi Günü Türkiye tarafından "Türkiye Çözüme Ortak Oluyor" başlığıyla sunulan Ulusal İklim Değişikliği Strateji belgesi, Kopenhag'dan çözüm bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.Toplantının en merak edilen konusu" Türkiye'nin Kyoto Protokolünün 2. Taahhüt döneminin başlayacağı 2012 sonrasında nasıl bir pozisyon alacağıydı." Ancak sorunun cevabı alınamadı. WWF-Türkiye, Türk Heyeti'nin Kopenhag'da 2020 yılına kadar ulaşılması beklenen sera gazı emisyonlarını %30 azaltmayı taahhüt etmesi gerektiğini vurguluyordu. Strateji belgesinin tanıtıldığı toplantıda Türkiye, sera gazı emisyonunu 2020 itibariyle %7 azaltacağını belirtti ve bunun dışında herhangi bir azaltım hedefinden bahsetmedi.

Yenilenebilir enerji adına sadece büyük hidroelektrik, rüzgar ve jeotermalden bahsedilip güneş enerjisine atıf yapılmadığına dikkat çeken WWF-Türkiye temsilcisi Ceren Ayas, "Açıklanan stratejisi belgesi ile Kopenhag'da sunulan strateji belgesi arasında farklılıklar var. Raporda bahsi geçen yeni kömür santrallerinden Kopenhag'da hiç bahsedilmedi. Türk heyetine bu konuda yönelttiğimiz sorularda cevapsız kaldık" dedi. Adil, kararlı ve yasal bağlayıcılığı bulunan bir iklim sözleşmesi için Türkiye'nin de masaya oturması gerektiğini belirten WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, "Türkiye gelişmekte olan ülkeler ile dayanışma içinde olmalı ve düşük karbon ekonomisine geçiş için gerekli olan fon ve teknoloji transferi konusunda gelişmiş ülkelerin somut adımlar atmasını sağlamalıdır. Türkiye iklim değişikliğiyle mücadele için kömür ve nükleer enerji yerine sürdürülebilir seçenekleri değerlendirmelidir" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun