Bilim 21 EKİM 2009 / 12:10

Turkcell, çevreye uyumlu hale geliyor

Turkcell çevreciliği bir iş yapış biçimi olarak benimsediğini ve sürdürülebilir çevreci uygulamalar ile alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapacağını açıkladı.

Turkcell çevreciliği bir iş yapış biçimi olarak benimsediğini ve sürdürülebilir çevreci uygulamalar ile alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapacağını açıkladı.


“Teknolojide olduğu gibi, toplumda çevre bilincinin yaygınlaştırılması konusunda da liderlik yapmak hedefiyle kolları sıvadık” diyen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, çevreyle ilgili projeleri adım adım hayata geçireceklerini belirtti. Turkcell’in sürdürülebilirlik ve çevre perspektifini açıklayan Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler ise “Çalışanlarımız, bayilerimiz, iş ortaklarımız, tedarikçilerimizle  birlikte toplumda çevre bilincini artırmak amacıyla yola çıktık. Artık şirket içi operasyonlarımızda tüm kaynaklarımızı daha tasarruflu kullanmaya özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir çevreci uygulamalara ve alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapma arzusundayız. Ayrıca iletişim ve teknoloji alanındaki yetkinliklerimizi kullanarak yenilikçi ürün ve servislerle çevreye ve müşterilerimizin hayatına değer katmayı hedefliyoruz” dedi.

Turkcell bünyesinde farklı fonksiyonlardan çalışanların katılımıyla oluşturulan çevre çalışma grubunun liderliğini üstlenen Turkcell Çalışan İlişkileri Yönetimi Bölüm Başkanı Meltem Kalender, şebeke ve rüzgar enerjisini birleştirerek çalışan ve dünyada bu alanda ilk uygulama olan istasyonların tamamen Turkcell’de çalışan mühendislerin bilgi birikimiyle üretildiğini ifade etti.

Şu anda 8 istasyonda pilot uygulaması yapılan proje yıl sonunda 200 baz istasyonunu kapsayacak ve sayıları giderek artacak. Ayrıca istasyonların soğutmasında kullanılan “pasif soğutma sistemi ve invertörlü klima uygulaması” da enerji tasarrufuyla dikkat çeken projeler arasında yer alıyor. Bayilerde gerçekleştirilen dijitalleşmeyle ve dijital tanıtımlarla tonlarca kağıdın kazanıldığını belirten Meltem Kalender, Turkcell’in tüm kontör kartların poşetlenmesi uygulamasından vazgeçerek plastik kullanımını yüzde 95 oranında azalttığını ifade etti.