Bilim 13 KASIM 2009 / 13:27

Turkcell’de üçüncü çeyrek karnesi

Turkcell, 2009 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Kârlılıkta geçen seneye göre gerileme gösteren şirket, geçen yılın aynı dönemine göre ise net kârını arttırdı.

Turkcell, 2009 üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Kârlılıkta geçen seneye göre gerileme gösteren şirket, geçen yılın aynı dönemine göre ise net kârını arttırdı.


Yapılan açıklamaya göre Turkcell Grup'un konsolide gelirleri geçen çeyreğe göre yüzde 7,4'lük artışla ve 2.368 milyon TL olarak gerçekleşirken, bu yıl şirketin net kârı geçen yıla oranla yüzde 31,4 gerileme gösterdi. Bir önceki çeyreğe gore yüzde 27,6 oranında artış gösteren net kâr, 497 milyon TL olarak gerçekleşti. Turkcell Grup'un 3. çeyrekteki AVFÖK (Amortisman-Vergi-Faiz Öncesi Kâr) 814 milyon TL olarak gerçekleşirken AVFÖK marjı, yıllık 6,4 puanlık gerileme ve geçen çeyreğe göre de 2,2 puanlık yükselişle yüzde 34,4 oldu. Turkcell Grup'un dolar bazında gelirleri ise TL'nin ABD Doları karşısında yıllık bazda yüzde 24,7'lik değer kaybetmesi nedeniyle yüzde 22,8 gerileyerek 1.588 milyon ABD Doları olurken, AVFÖK yüzde 34,9 düşüşle 545 milyon ABD Doları, net kârı ise yüzde 44,9'luk azalışla 333 milyon ABD Doları olarak gerçekleşti. Üçüncü çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını basın toplantısında değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye ekonomisindeki yüzde 10.6'lık küçülmeye rağmen, iyi bir yıl geçirdiklerini ancak sektör olarak kârlılık açısından zor bir  yıl yaşadıklarını belirterek arabağlantı fiyatlarını düşürülmesinin de kârlılığın azalmasında etkili olduğuna dikkat çekti.İştiraklere de değinen Ciliv, Ukrayna'daki Astelit'in yıllık yüzde 18'lik gelir artışı sağladığını, 13 milyona ulaşan abone sayısı ile de Fintur'un Turkcell net kârına 41 milyon ABD Doları katkı sağladığını, Superonline'ın da 2 çeyrek pozitif AVFÖK sağladığını belirtti. Diğer taraftan Turkcell'in faturalı abone sayısında artışlarının devam ettiğini dile getiren Ciliv, yıllık bazda 1,9 milyon net faturalı abone kazandıklarını ve 9,1 milyon faturalı abone sayısına ulaştıklarını belirtti.Geçen çeyreğe göre toplam abone rakamının ise 338 binlik bir düşüşle 36 milyon olduğunu ifade eden Ciliv, 2001'den bu yana da en yüksek aylık kullanım rakamına ulaşıldığını da kaydetti. Yapılan açıklamaya göre de aylık kullanım dakikası (MoU) bir önceki çeyreğe gore yüzde 16'lik artışla 2001'den bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 148,6 dakika oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) yıllık bazda düşerken bir önceki çeyreğe göre yüzde 5,9'luk artışla 19.7 TL olarak gerçekleşti.

"3G'ye ilgiden memnunuz, data kullanımı tırmanıyor"Avrupa'daki pek çok ülkeden daha hızlı bir mobil internet altyapısı kurduklarını ve 3G teknolojisini kullanımı konusunda beklediklerinin üstünde ilgi gördüklerini belirten Ciliv, mobil internet hacminin de son 9 ayda 7 katına çıktığını belirtti. 3G sonrasında data kullanımının hızlı bir çıkışla dört kat arttığını vurgulayan Ciliv, Turkcell şebekesinde ise 4 milyona yakın 3G'li cihaz bulunduğunu, 3.9 milyon kayıtlı Turkcell 3G abonesi olduğunu ve bunların da 1.8 milyonunun aktif kullanıcı olduğunu dile getirdi.Turkcell ortakları ile ilgili gelişme konusundaki sorulara da yanıt veren Ciliv, ortaklık yapısındaki değişmelerin Turkcell'in performansını etkilemeyeceğini, bir değişiklik olmadığını belirtti.

 

 

 

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun