Bilim 08 TEMMUZ 2011 / 15:27

Türk sermayeli çevreci POS cihazı piyasaya sunuldu

WINWIN POS makineleri, ortaya çıkan tonlarca kağıt israfının önüne geçmeye çalışarak yeni bir seçenek sunuyor.Alışveriş dünyasının vazgeçilmezi POS makineleri her gün bir ağaç yutuyor. POS makineleri her kullanımda 5 cm. kâğıt harcıyor. Günde 10 rulo kağıt bitiren alışveriş noktaları bile var. Bu sarfiyatı en aza indirmeyi hedefleyen Global Payment Mobil ödeme şirketinin ürünü WINWIN; yüzde 100 yerli sermaye ile ve Türk bilişim mühendislerinin çalışmaları ile ortaya çıkmış bir sistem ve GSM üzerinden çalışıyor. WINWIN sisteminde POS makineleri çok az yer kaplıyor. Bu yapıda kağıt kullanılmıyor, böylece ormanlara da zarar verilmiyor. Az enerji tüketen bu sistemde, plastik kart gereksinimi yok. Bu unsurlar; bu sistemi çevreci bir yapıya kavuşturuyor. WINWIN’in POS cihazı, standart POS cihazlarından daha küçük. Elde taşınabilen bu cihazı çalıştırmak için tek gereken ise bir şarj kablosu. Çevreci WINWIN sisteminin özelliklerini Global Payment Genel Müdürü Harun Beraha şöyle anlattı:

“Bazı POS makinelerinde her kullanımda 5 cm. kağıt kullanılıyor. Günde 10’dan fazla kağıt rulosu tüketen kullanım noktaları var. Bu da günde ortalama en az bir çam ağacının yok olması demek. WINWIN sisteminde ise plastik kart ve kağıt gereksinimi yok. Bu yapıda kullanıcı olabilmek için; ilgili kullanıcıya ait isim ve soyad, cep telefonu numarası ile TC kimlik numarası bilgilerini sisteme kaydetmek yeterli. Bundan sonra kullanıcının cep telefonu numarası ‘kullanıcı kodu’ olarak sisteme geçerken, kullanıcıya ait şifre de oluşturuluyor. Kişi şifresini kendi istediği rakamlarla değiştirebiliyor.

Kullanıcı bir restorana gittiğinde, ödeme için WINWIN cihazı getiriliyor. Tutar yazılıyor ve kullanıcı da, tıpkı kredi kartsız kredi kartı işlemi yapar gibi, önce cep telefonu numarasını yazıyor, daha sonra da 4 haneli şifresini giriyor. Cihazın tuşuna basıldığında ekrana ‘ÖDENDİ’ mesajı geliyor. Bu mesajla aynı anda kullanıcının cep telefonuna da bilgilendirme SMS’si düşüyor. Bu SMS; nerede, ne kadar harcandığı ve kalan bakiye bilgisini içeriyor.”

Bu sistemde kullanıcı; yaptığı harcamaları ve bakiye bilgisini hem internet sitesinden hem de cep telefonuna indirebileceği WINWIN uygulamasından inceleyebiliyor. Farklı bir kullanıcıya para transferi yapıp cep telefonundan ödeme gerçekleştirmek de bu yapıda söz konusu. Kullanıcı, WINWIN noktalarından nakit para karşılığı WINWIN bakiyesi yükleyebildiği gibi, bakiyesini nakit paraya da çevirebiliyor.

 
ETİKETLER : WINWIN
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun