Bilim 24 ŞUBAT 2012 / 11:37

TÜBİTAK, SEOCA kapsamında çevre sorunlarını uzaydan bakarak tespit edecek

TÜBİTAK çevre sorunlarını uzaydan tespit edecek

Ülkemizden TÜBİTAK UZAY’ın dahil olduğu Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen SEOCA projesiyle, Orta Asya’nın çevre sorunları uzaydan tespit edilebilecek.14 ortaklı proje kapsamında çevre sorunlarının tespiti için yer gözlem teknolojileri kullanılacak. Projenin Türkiye’den TÜBİTAK UZAY ve Jeodijital olmak üzere iki ortağı bulunuyor.

SEOCA Projesinde Orta Asyalı 50’ye yakın kurumdan 200 uzman biraraya geldi. Projede çevrenin etkin olarak gözlenmesi için yer gözlem teknolojilerinin kullanımı konusunda, Orta Asya ülkeleri (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan) ve Avrupa ülkeleri arasında önemli bir işbirliği kuruldu. Böylece zengin doğal kaynaklara ve eğitimli bir nüfusa sahip olan Orta Asya ülkeleriyle ilişkileri geliştirmek konusunda önemli adımlar atıldı.

Son aşamaya gelen SEOCA Projesi, Almanya Berlin Teknik Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülüyor. Bölge ülkelerindeki kurum ve uzmanlarla doğrudan görüşmeler yapılan projenin Türk ortakları arasında TÜBİTAK UZAY ve Jeodijital bulunuyor.

İki yıldır devam eden projenin ilk 18 ayında, 5 bölge ülkesindeki mevcut durumun analizi yapıldı ve ulusal değerlendirme raporları oluşturuldu. Daha sonra bu raporlar “Yer Gözlem Alanında Ulusal İhtiyaç ve Kapasiteler” adı altında yayınlandı.

Raporlarda, bölgedeki yer gözlem alanındaki verileri alan, işleyen, saklayan ve kullanan tüm aktörler belirtildi ve bu verilerin toplumun çeşitli kesimleri tarafından nasıl kullanılabileceğine dair değerlendirmeler yapıldı. Hazırlanan tüm bu raporlar, bölgedeki ilgili kurumlara ve Avrupa Komisyonu’na sunuldu. Yer gözlem alanındaki kapasitenin geliştirilmesi amacıyla eylem planları da bu proje kapsamında hazırlandı.

Bünyesinde çeşitli konferansları da barındıran SEOCA Projesinde, TÜBİTAK UZAY uzmanları tarafından çeşitli eğitimler ve çalıştaylar düzenlendi. Projede ayrıca, çevre gözlem verilerinin toplanması ve dağıtılması için bölgesel pilot bir altyapı ve bu altyapının bir parçası olan GEONETCAST terminalleri kuruldu. Yüzey sularının kalite gözlem verilerine GEONETCAST üzerinden erişilebilecek.

SEOCA Projesi, Küresel Yer Gözlem Grubu’nun (GEO) Kapasite Oluşturulması Komitesi tarafından da destekleniyor. Türkiye GEO’ya 2008 Temmuz ayında Hükümet düzeyinde resmen üye olmuştu. SEOCA projesi ile Orta Asya ülkelerinin de GEO’ya etkin katılımı sağlandı.

Ayrıntılı bilgi için www.geo-seoca.net adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun