Bilim 10 NİSAN 2012 / 12:52

TÜBİTAK beyin göçünü terse döndürmek istiyor

Türkiye’nin araştırmacılar için bir cazibe merkezi haline geldiğini göstermek amacıyla, TÜBİTAK tarafından 2010 yılında başlatılan “Hedef Türkiye” çalıştaylarının üçüncü serisi ABD’de gerçekleştirecek. TÜBİTAK temsilcileri ve Türkiye’den 20’ye yakın üniversite ve sanayi kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilecek. 10 Nisan’da Maryland-Washington D.C., 12 Nisan’da New York ve 14 Nisan’da Chicago’da gerçekleştirilecek olan çalıştaylarla birlikte araştırmacıların gerek ulusal gerekse de uluslararası Ar-Ge desteklerini kullanarak Türkiye Araştırma Alanı'na katkı yapabilecekleri mekanizmalardan haberdar olmaları hedefleniyor.

Çalıştaylarda, ABD’deki araştırmacılar Türk akademi ve sanayi kuruluşları temsilcileri ile biraraya gelme imkanı elde ederek, Türkiye’deki kurumları yakından tanıma fırsatı bulacaklar. Kendilerine sunulan burs ve araştırma destekleri hakkında güncel bilgiler alan araştırmacılar, Türkiye’nin kendileri için nasıl bir cazibe merkezi haline geldiğine de tanık olabilecekler. Çalıştaylar ile ayrıca yurtdışındaki Türk araştırmacılarımız, AB destekli fonları kullanarak Türkiye’de kısa süreli araştırma yapma konusunda da teşvik edilecekler.

TÜBİTAK bilim-teknoloji insan kaynağı stratejilerinde, dünya çapında bilimsel faaliyette bulunan, dünya standartlarında Ar-Ge yapan, dünyaya açık bir Türkiye Araştırma Alanı’na ulaşılması için, beyin dolaşımından, yani bilgi kazanımı için beyinlerin etkileşiminden yana bir politika izliyor. Bu çalışmalarla Türkiye, Avrupa dışından Avrupa’ya gelmek üzere yapılan araştırma desteği başvurularında en çok başvuruyu alan ülke olurken, TÜBİTAK UKO’nun yürüttüğü faaliyetler özelinde ise bugüne kadar 155 Türk araştırmacı Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı desteklerinden yararlanarak Türkiye’ye geri döndü.

Çalıştaylar hakkında detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun